Odsjek za edukacijsku rehabilitaciju i logopediju

Odsjek za edukacijsku rehabilitaciju i logopediju Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ustrojstvena je jedinica osnovana 2024. godine čiji su članovi znanstvenici iznimnih postignuća i stručnjaci s dugogodišnjim radnim stažem u struci. Znanstvena, nastavna i stručno-klinička djelatnost članova Odsjeka usmjerena je području edukacijske rehabilitacije i logopedije njegujući interdisciplinarni pristup koji, osim navedenih područja, uključuje i područje otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata, rane intervencije, odgoja i obrazovanja, muzikologije te medicinskoga prava čime se daje jedinstven doprinos postojećim programima studija.

Znanstvena i stručna djelatnost članova Odsjeka usmjerena je kvalitativnim i kros-kulturalnim istraživanjima te istraživanjima inkluzivnoga odgoja i obrazovanja, ranoj intervenciji u djetinjstvu, društveno korisnom učenju, poremećajima iz spektra autizma, senzornoj integraciji i teškoćama senzorne obrade, profesionalnom razvoju učitelja i edukacijskih rehabilitatora, poremećajima tečnosti govora, jezičnom razvoju, ranoj pismenosti, jezičnim i glazbenim vještinama, specifičnim teškoćama učenja, poremećajima glasa, govora i gutanja, neurološkim jezično-govornim poremećajima, forenzičkoj analizi glasa i govora, glazbenim intervencijama u rehabilitaciji, profesionalnoj rehabilitaciji, pravu osoba s invaliditetom, socijalnoj rehabilitaciji i inkluziji, specijalnoj andragogiji i gerontologiji.

Nastavna djelatnost članova Odsjeka realizira se izvođenjem nastave iz kolegija na prijediplomskom i diplomskom studiju Edukacijska rehabilitacija i prijediplomskom studiju Logopedija pri Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Kolegiji studijskih programa edukacijske rehabilitacije i logopedije prate suvremene potrebe stručnjaka i korisnika rehabilitacijskih usluga te su koncipirani prema aktualnim europskim i svjetskim standardima što omogućuje odgovarajući razvoj kompetencija budućim edukacijskim rehabilitatorima i logopedima.

Pročelnica Odsjeka:

Ime i prezime Dr. sc. Ljiljana Širić, doc.
Zvanje Docentica
e-adresa ljsiric@foozos.hr
Broj ureda 2 (zgrada knjižnice)
Istraživački interesi logopedija, poremećaji glasa, govora i gutanja, neurološki govorno-jezični poremećaji, olfaktorna rehabilitacija, otorinolaringologija, forenzička analiza glasa i govora, medicinsko pravo
  Ljiljana Širić rođena je 1986. godine u Osijeku gdje je završila III. gimnaziju. Diplomirala je 22. 1. 2009. godine logopediju na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i stekla zvanje professor logoped. Zvanje doktorice biomedicinskih znanosti stekla je 23. 3. 2018. godine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku obranivši doktorski rad Utjecaj vrste alaringealne fonacije na akustičke parametre glasa i prozodijske elemente govora. Zvanje sveučilišne specijalistice medicinskoga prava stekla je 23. 9. 2022. godine na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Pripravnički staž obavila je na Klinici za neurologiju Kliničkoga bolničkog centra Osijek od 2009. do 2010. godine. Stručno se usavršavala u Hrvatskoj I Nizozemskoj te je završila više poslijediplomskih tečajeva trajnoga medicinskog usavršavanja. Od 2010. do 2023. godine bila je zaposlena na Klinici za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata Kliničkoga bolničkog centra Osijek. Od 2016. do 2022. godine bila je vanjska stručna suradnica na Odjelu za neurologiju Nacionalne memorijalne bolnice „Juraj Njavro” Vukovar. Od 2023. godine zaposlena je kao docentica na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Vanjska je suradnica na Fakultetu dentalne medicine i zdravstva Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Kineziološkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Objavila je više znanstvenih radova i aktivno je sudjelovala na mnogobrojnim domaćim i međunarodnim kongresima. Od 2017. do 2021. godine bila je predsjednica, a od 2021. do 2024. godine potpredsjednica Slavonsko-baranjske podružnice Hrvatskoga logopedskog društva. Članica je uredništva časopisa Logopedija.

Članovi Odsjeka:

Ime i prezime dr. sc. Ksenija Romstein, izv. prof., prodekanica za studijske programe i razvoj
Zvanje

Izvanredna profesorica

Prodekanica za studijske programe i razvoj

e-adresa kromstein@foozos.hr
Broj ureda Ured prodekana i ured broj 44
Istraživački interesi inkluzivni odgoj i obrazovanje, prava djece čiji su roditelji u zatvoru, rana intervencija u djetinjstvu, društveno korisno učenje, kvalitativna i kros-kulturalna istraživanja
  Ksenija Romstein rođena je 1977. godine u Osijeku gdje je završila osnovnu i srednju Medicinsku školu te Pedagoški fakultet u Osijeku, smjer odgojitelj predškolske djece. Godine 1998. upisuje Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, smjer edukacijska rehabilitacija. Od 2001. do 2003. godine radila je na radnom mjestu učitelja-defektologa u Centru za odgoj i obrazovanje "Ivan Štark" u Osijeku, a od 2003. do 2006. godine radila je u SOS dječjem selu Ladmirevci (sustav socijalne skrbi) na radnom mjestu odgajatelja. Od 2006. do danas zaposlena je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti gdje predaje kolegije na studijskom smjeru Rani i predškolski odgoj i obrazovanje. Doktorirala je 2014. godine iz područja posebne pedagogije. U suradnji s Uredom pravobraniteljice za djecu aktivno promiče prava djece čiji su roditelji u zatvoru te ima više pozvanih predavanja na tu temu.
Popis publikacija (poveznica na CroRIS)

CroRIS - Ksenija Romstein

Ime i prezime dr. sc. Aleksandra Krampač-Grljušić, doc.
Zvanje Docentica
E-adresa akrampacgrljusic@foozos.hr
Broj ureda 2 (u zgradi knjižnice)
Istraživački interesi inkluzivni odgoj i obrazovanje, profesionalni razvoj učitelja i edukacijskih rehabilitatora, planiranje za učenike s teškoćama u redovitom školskom sustavu, praćenje i vrednovanje, osobno usmjereno planiranje,  prava djece

Aleksandra Krampač-Grljušić rođena je 1964. godine u Osijeku. Diplomirala je 1988. godine na Fakultetu za defektologiju (sada Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet) u Zagrebu i stekla zvanje dipl. defektolog - učitelj razredne nastave. Poslijediplomski doktorski studij Prevencijska znanost i studij invaliditeta završila je 2015. na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu i stekla akademski stupanj doktorice znanosti iz znanstvenoga područja društvenih znanosti, znanstvenoga polja edukacijsko-rehabilitacijskih znanosti.

Niz je godina radila u redovitim osnovnim školama na poslovima i radnim zadatcima stručne suradnice, a od 2004. godine ravnateljica je inkluzivne škole u Osijeku. Kao vanjska suradnica radila je na Učiteljskom fakultetu u Osijeku, Slavonskom Brodu i Vukovaru, na Filozofskom fakultetu i Umjetničkoj akademiji u Osijeku. Bila je članica brojnih povjerenstava i radnih skupina čiji je cilj bio  izjednačiti mogućnosti djeci s teškoćama i osobama s invaliditetom. Aktivno sudjeluje na domaćim i međunarodnim znanstvenim i stručnim konferencijama.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS - Aleksandra Krampač Grljušić

Ime i prezime dr. sc. Dragana Mamić, doc.
Zvanje Docentica
E-adresa dmamic@foozos.hr
Broj ureda
Istraživački interesi djeca, mladi, odrasli i osobe starije dobi s poremećajem iz spektra autizma, senzorna integracija i teškoće senzorne obrade u djece s teškoćama u razvoju, mentalno zdravlje  osoba s teškoćama, inkluzivni odgoj i obrazovanje

Dragana Mamić rođena je 1963. godine u Benkovcu gdje je završila opću gimnaziju. Diplomirala je 1989. godine na paralelnom redovitom studiju na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu i studiju razredne nastave na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu. Od 1989. godine zaposlena u Centru za autizam u Zagrebu kao edukacijski rehabilitator-učitelj, od 2002. do 2018. godine bila je voditeljica rehabilitacijskoga programa senzorne integracije, a od 2018. do 2024. godine  voditeljica Odjela za predškolski i za osnovnoškolski program djece i učenika s poremećajem iz spektra autizma.

Na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu završila je poslijediplomski studij te je 2001. godine obranila znanstveni magistarski rad, a 2012. godine obranila je doktorski rad iz područja mentalnoga zdravlja na temu Pokazatelji psihičkih poremećaja i problema ponašanja učenika s poremećajem iz autističnog spektra i učenika s većim intelektualnim teškoćama.

Dugogodišnja je vanjska suradnica Edukacijsko-rehabilitacijskoga fakulteta u Zagrebu, pri  Kliničkom nastavnom centru i Centru za cjeloživotno učenje u provedbi procjena senzorne integracije djece i edukacije stručnjaka za senzornu integraciju. Od 2020. do 2022. izvodila je nastavu na studiju Edukacijska rehabilitacija na Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru. Od 2018. godine nositeljica je izbornoga kolegija  Poremećaj iz autističnog spektra na katedri Radne terapije i Fizioterapije pri Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu.

Sudjeluje na stručnim i znanstvenim konferencijama u zemlji i inozemstvu te je autorica i suautorica više desetaka stručnih i znanstvenih članaka.

Aktivno je sudjelovala u kreiranju i razvijanju nacrta nastavnih planova, kao i izradi posebnih predmetnih kurikula za učenike s teškoćama pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

Marinela Rosso je diplomirala  1994. godine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 1998. do 2018. g. bila je zaposlena na Klinici za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata KBC Osijek. Specijalistički ispit iz otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata položila je 2003. godine, a 2015. postala specijalist iz uže specijalnosti - plastične kirurgije glave i vrata. Stručni naslov primarijus dodijeljen joj je 2013.godine. Od 2009. do 2015.g  obnašala je dužnost pročelnice Kliničkog odjela za kirurgiju glave i vrata, plastično rekonstruktivnu i opću ORL kirurgiju. Doktorsku disertaciju iz znanstvenog područja biomedicine i zdravstva, znanstvenog polja kliničke medicinske znanosti obranila je 2015. godine. Od 2018. do 2023.g. bila je zaposlena u vlastitoj poliklinici (Poliklinika Rosso). 2022.g. izabrana je u znanstveno-nastavno zvanje docentice iz interdisciplinarnog područja znanosti, znanstvenog polja kliničke medicinske znanosti i logopedija. Usavršavala se u više zdravstvenih ustanova u Europi i Sjedinjenim Američkim Državama; završila je više međunarodnih tečajeva stalnog medicinskog usavršavanja liječnika. Aktivno je sudjelovala na brojnim međunarodnim i domaćim kongresima i skupovima. Autor je velikog broja stručnih i znanstvenih radova u indeksiranim i neindeksiranim časopisima, poglavlja u recenziranim knjigama. Članica je znanstvenih i stručnih društava u zemlji i inozemstvu. Od 2023.g. zaposlena je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti.

Ime i prezime Kristina Kovačić, univ. mag. logoped.
Zvanje Asistentica
E-adresa kkovacic@foozos.hr
Broj ureda 11 (zgrada knjižnice)
Istraživački interesi logopedija, mucanje, poremećaji tečnosti govora, poremećaji matematičkih sposobnosti, lingvistika, višejezičnost
Kristina Kovačić rođena je 1993. godine u Dubrovniku gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirala je logopediju 2019. godine na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i stekla zvanje magistre logopedije. Radila je u Dubrovniku, Zagrebu i Osijeku u sustavima predškolskoga odgoja i obrazovanja te socijalne skrbi. Od srpnja 2024. zaposlena je u suradničkom zvanju asistenta na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Uz struku, aktivno se bavi i poljoprivredom, posebice voćarstvom i ratarstvom. Od stranih jezika aktivno se koristi engleskim, njemačkim, francuskim, španjolskim i švedskim jezikom.
Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS - Kristina Kovačić

Ime i prezime Ivana Šenk Gergorić, univ. mag. logoped.
Zvanje Asistentica
E-adresa isgergoric@foozos.hr
Broj ureda 11 (zgrada knjižnice)
Istraživački interesi logopedija, jezični razvoj, rana pismenost, jezične i glazbene vještine, razvojni jezični poremećaj, specifične teškoće učenja, glazbene intervencije
 O profesoru Ivana Šenk Gergorić (rođena 1992.) pohađala je dvije srednje škole u Osijeku - Isusovačku klasičnu gimnaziju s pravom javnosti u Osijeku te Glazbenu školu Franje Kuhača. Diplomirala je na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu 2014. godine i stekla akademski naziv magistra muzike. Iste je godine završila preddiplomski studij Logopedije na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je 2016. godine završila i diplomski studij te stekla naziv magistra logopedije. Tema diplomskoga rada bila je Primjena glazbe u tretmanu disleksije. Dobitnica je triju Dekanovih nagrada. Od 2016. do 2017. godine radila je kao logoped u Poliklinici za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG u Zagrebu, nakon čega se zaposlila kao nastavnica klavira u Glazbenoj školi Ivana Matetića-Ronjgova Pula gdje je radila do 2024. godine. Od 2019. do 2023. godine povremeno je radila kao logoped u Centru za pružanje usluga u zajednici Zdravi grad Poreč-Parenzo. U lipnju 2024. zapošljava se kao asistentica na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Članica je Hrvatskoga logopedskog društva. Objavljuje radove, održava stručna predavanja te aktivno sudjeluje na konferencijama.

Ime i prezime Iva Šimundić, univ. mag. rehab. educ.
Zvanje Asistentica
E-adresa isimundic@foozos.hr
Broj ureda 11 (zgrada knjižnice)
Istraživački interesi odrasli i osobe starije životne dobi s invaliditetom, profesionalna rehabilitacija, zapošljavanje i profesionalni razvoj osoba s invaliditetom, prava osoba s invaliditetom, socijalna rehabilitacija, socijalna inkluzija, specijalna andragogija i gerontologija
 O profesoru Iva Šimundić (rođ. Ćorković) rođena je 1993. godine u Našicama gdje je pohađala osnovnu školu i prirodoslovno-matematičku gimnaziju. Diplomirala je s pohvalom na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta Comenius u Bratislavi (Republika Slovačka) smjer edukacijska rehabilitacija (specijalna pedagogija). Dobitnica je dekanove nagrade za izvanredan diplomski rad. Nakon završetka fakulteta radila je u Centru za profesionalnu rehabilitaciju Osijek najprije kao viša stručna savjetnica, a zatim kao rukovoditeljica Odjela stručne podrške i praćenja. Od 2021. godine pohađa doktorski studij iz područja edukacijske rehabilitacije na Pedagoškom fakultetu u Bratislavi u Slovačkoj. Od 2024. godine zaposlena je kao asistentica na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.  Autorica je više znanstvenih i stručnih radova te aktivno sudjeluje na domaćim i međunarodnim konferencijama.
Popis publikacija (poveznica na CroRIS)

CroRIS - Iva Šimundić