Katedra za likovnu, lutkarsku i dramsku umjetnost

Katedra za likovnu, lutkarsku i dramsku umjetnost osnovana je u mjesecu studenom 2018. godine kao nova sastavnica Odsjeka za umjetnička područja.

Članovi Katedre održavaju nastavu na Integriranom preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom Učiteljskom studiju te na redovitom i izvanrednom Sveučilišnom preddiplomskom i diplomskom studiju Ranoga i predškolskog odgoja i obrazovanja. Nastava se održava iz sljedećih kolegija: Likovna kultura, Likovne tehnike i oblikovanje u prostoru, Metodika likovne kulture I, II, Vizualne komunikacije i dizajn, Likovna kultura u integriranom kurikulu, Zaštita i komunikacija likovne baštine u dječjem vrtiću, Integrirani predškolski kurikul III, Dramski odgoj, Lutkarstvo, Dramske igre i Lutkarske igre.

Članovi Katedre stavljaju veliki naglasak na umjetničko djelovanje. Uz sudjelovanje na znanstvenim i stručnim skupovima, uključeni su u različite projekte usmjerene na umjetničku praksu. Članovi Katedre redovito sudjeluju i u aktivnostima koje pridonose popularizaciji znanosti i umjetnosti (izložbene aktivnosti, kazališne predstave, promocije, predstavljanja knjiga, Festival znanosti) U organizaciji umjetničkog festivala EKTe – umjetnost kroz odgoj i obrazovanje, koji se održava na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti, potiču i studente na aktivno umjetničko djelovanje u područjima likovne, lutkarske i dramske umjetnosti.

Predsjednik Katedre:

Ime i prezime prof. dr. art. Goran Kujundžić
Zvanje Redoviti profesor
e-adresa gkujundzic@foozos.hr
kujundzic.likovnakultura@gmail.com
Broj ureda 35
Istraživački interesi likovna umjetnost, metodika likovne kulture

Goran Kujundžić rođen je u Subotici 1976. godine. Diplomirao je 2003. grafiku na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Na istoj je akademiji 2014. godine stekao zvanje doktora umjetnosti završivši poslijediplomski doktorski studij slikarstva. Bio je zaposlen kao nastavnik Likovne kulture u osnovnoj školi te u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna kao nastavnik stručnih predmeta.

Trenutno je zaposlen na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti u zvanju redovitoga profesora. Izlagao je na više samostalnih i skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Ilustrirao je nekoliko knjiga za djecu osječkih autorica.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS Goran Kujundžić

Članovi Katedre:

Ime i prezime prof. art. Mira Perić, u trajnom izboru
Zvanje Redovita profesorica u trajnom izboru
e-adresa mperic@foozos.hr
mperickraljik@gmail.com
Broj ureda 27
Istraživački interesi glumačka umjetnost te dramska i lutkarska pedagogija

Mira Perić diplomirala je glumu 1984. godine na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. U Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku odigrala je više od stotinu značajnih kazališnih uloga i stekla status prvakinje drame. Uz glumu režira, piše drame i poeziju. Igrala je u televizijskim dramama,  telenovelama, snimala je za televizijski školski program.

Od 1992. godine predaje na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku. Predaje kolegije iz dramske i lutkarske umjetnosti. Objavila je niz stručnih i znanstvenih radova. Napisala je priručnik Dramske igre za djecu predškolske dobi (2009), Pretapanja kazališne ljepote (2009), Sumrak ega (2012), Žene u dijelovima (2012), dramatizaciju Nazorova Bijelog jelena (2012), Osvete lavice (2011), Glumačko sazrijevanje (2018), Drame (2021).

Pročelnica je Odsjeka za umjetnička područja.

Dobitnica je niza zahvalnica, nagrada i priznanja. Godine 2009. uručeno joj je javno priznanje Zlatna plaketa „Pečat Grada Osijeka“ za osobita ostvarenja u području kazališne kulture, odgoja i obrazovanja, 2013. i 2019. godine dobila je Priznanje Hrvatskoga društva dramskih umjetnika za doprinos hrvatskom glumištu i kazališnoj umjetnosti, godine  2019.  dobitnica je Priznanja za uspješan rad i doprinos djelovanju i ugledu Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Na razini hrvatskih mogućnosti u najvećoj se mjeri zalaže za intenzivno promicanje dramske i lutkarske pedagogije u odgojno obrazovnom procesu.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) https://www.croris.hr/osobe/profil/28488

Ime i prezime dr. art. Jelena Kovačević, izv. prof.
Zvanje Izvanredna profesorica
e-adresa jkovacevic@foozos.hr
jelenakovacevic4982@gmail.com
Broj ureda 59
Istraživački interesi metodika likovne kulture, umjetnost, art-terapija
Jelena Kovačević rođena je u Osijeku 1982. godine gdje je završila osnovnu i srednju školu. Godine 2005. diplomirala je grafiku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a 2009. godine magistrirala grafiku na Akademiji za likovno umetnost i oblikovanje u Ljubljani. Godine 2020. doktorirala je na poslijediplomskom doktorskom studiju slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a 2021. specijalizirala art-terapiju na Poslijediplomskom specijalističkom studiju kreativne terapije na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku u suradnji s Medicinskim fakultetom Osijek. Zaposlena je u zvanju izvanredne profesorice na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Izlagala je na više samostalnih i grupnih izložbi. Autorica je popularno-znanstvene monografije Umjetnost i dobrobit. Likovno stvaralaštvo u službi mentalnoga zdravlja (2023).
Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS Jelena Kovačević

Ime i prezime dr. art. Marko Šošić, izv. prof.
   
e-adresa

msosic@foozos.hr

msosicfoozos@gmail.com

Broj ureda 35
Istraživački interesi likovna pedagogija, dječji likovni rad i zajednica, dječje likovne radionice
 

Marko Šošić diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu Sveučilišta u Mostaru 2001. godine. Godine 2015. doktorirao je na Poslijediplomskom studiju slikarstva pri Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu na temu San – slikanje sna po neposrednom promatranju.

Od 2001. godine neprekidno se bavi pedagoškim radom, najprije kao nastavnik stručnih likovnih predmeta u Tehničkoj školi u Vinkovcima, zatim kao nastavnik Grafičkoga dizajna te Crtanja i slikanja na Školi primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, gdje je tijekom deset godina djelovao i kao mentor na brojnim učeničkim projektima te kao voditelj ŽSV-a za likovnu umjetnost, višegodišnji član Državnoga povjerenstva za natjecanje iz područja likovne umjetnosti (LIK). Godine 2012. napredovao je u zvanje profesora mentora.

Od 2015. godine zaposlen je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti gdje predaje kolegije Likovna kultura, Likovna kultura u integriranom kurikulu, Likovne tehnike i oblikovanje u prostoru, Vizualne komunikacije i dizajn, Zaštita i komunikacija likovne baštine u vrtiću, Dječji likovni rad i zajednica.

Godine 2023. napredovao je u zvanje izvanrednoga profesora.

Mentor je na brojnim studentskim radionicama, izložbama i projektima kao što primjerice AEXPO (Međunarodna izložba likovnih radova nastavnika učiteljskih fakulteta) i AEXPO futura (Međunarodna izložba likovnih radova studenata učiteljskih studija).

Autor je sveučilišnoga udžbenika Likovna kultura i likovne tehnike (2019).

Grafički je uredio brojna tiskanja i online izdanja Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti.

Ostvario je dvadeset i četiri samostalne izložbe i više od četrdeset skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu.

U svojem slikarstvu istražuje oniričke prostore sna i ljudskoga tijela kao znaka specifičnih psiholoških stanjâ pojedinca. Izražava se u tradicionalnom mediju štafelajne slike, kombinirajući suvremene motive pop-kulture i eksperimentalne materijale s onim tradicionalnim i izvjesnim.

Voditelj je Likovne radionice Dječjega doma Sv. Ana u Vinkovcima od 2017. godine.

www.markososic.com

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRis Marko Šošić

Ime i prezime Ana Čolaković,
Zvanje mag. kip. i prof. lik. kult., asistentica
e-adresa acolakovic@foozos.hr

acolakovic.foozos@gmail.com

Broj ureda 35
Istraživački interesi likovna umjetnost, kiparstvo, slikarstvo, aranžersko-scenografsko oblikovanje

Ana Čolaković rođena je 1993. godine u Vinkovcima. Godine 2017. diplomirala je kiparstvo pod mentorstvom red. prof. Nikole Vučkovića na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu pri Sveučilištu u Mostaru stekavši titulu magistre kiparstva i profesorice likovne kulture. Od završetka studija do 2024. godine s prekidima je radila u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek kao zamjena za stručne predmete koji obuhvaćaju područje crtanja i slikanja te kiparskoga i aranžersko-scenografskoga oblikovanja. Pod njezinim mentorstvom srednjoškolsko obrazovanje završava četrnaest učenika. Autorica je tri trajno postavljene javne skulpture (Široki Brijeg, Beč, Posušje), šest samostalnih izložbi te je sudionica grupnih izložbi i voditeljica likovnih radionica od kojih ističe višegodišnju suradnju s Centrom za pružanje usluga u zajednici Sv. Ana Vinkovci. Od 2016. godine članica je Hrvatskoga društva likovnih umjetnika Zagreb, a od 2022. godine predsjednica udruge SKICA kojom promiče vidljivost žena umjetnica provođenjem projekta, žirirane izložbe naziva ONE SU TU. Godine 2024. zaposlena je na mjesto asistenta na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku gdje drži vježbe iz kolegija Likovna kultura (nositelj izv. prof. dr. art. Jelena Kovačević), Vizualne komunikacije i dizajn (nositelj izv. prof. dr. art. Marko Šošić), Integrirani predškolski kurikul III. i Likovna kultura u integriranom kurikulu (nositelj prof. dr. art. Goran Kujundžić).