Centar za istraživanje talenta i obrazovanje

Predstojnik Centra:

Ime i prezime dr. sc. Željko Rački, doc.
Zvanje Docent
e-adresa zracki@foozos.hr
Broj ureda 51
Istraživački interesi psihologija obrazovanja, kreativnost, darovitost i obrazovanje darovitih, psihološke vrline i snage
Doc. dr. sc. Željko Rački, ECHA Specialist in Gifted Education, licencirani je psiholog (Hrvatska psihološka komora) s dvadeset godina iskustva rada u osnovnoškolskom odgoju i obrazovanju, KBC-u Osijek i visokoškolskom obrazovanju i znanosti. Bio je voditelj Odsjeka za društvene znanosti pri Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u dva mandata (2018. – 2020. i 2020. – 2022.). Koordinirao je projekt Centar izvrsnosti Osijek o obrazovanju darovitih osnovnoškolskih učenika Grada Osijeka (2017. – 2020.). Voditelj je Centra za istraživanje talenata i obrazovanje pri Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Član je Hrvatske psihološke komore, udruženja European Council for High Ability (ECHA), Nezavisnoga sindikata znanosti i visokog obrazovanja i Hrvatskoga planinarskog društva „Bršljan-Jankovac”.
Popis publikacija (poveznica na CROSBI) CroRIS Željko Rački

Članovi Centra:

Ime i prezime prof. dr. sc. Damir Matanović, u trajnom izboru
Zvanje Redoviti profesor u trajnom izboru
e-adresa dmatanovic@foozos.hr
Broj ureda  27
Istraživački interesi nacionalna povijest

Prof. dr. sc. Damir Matanović, u trajnom izboru, rođen je 25. srpnja 1970. godine u Vinkovcima. Osnovnu školu pohađao je u Bošnjacima, dok je srednju matematičko-informatičku školu završio u Županji. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu završio je 1996. godine dvopredmetni studij komparativne književnosti i povijesti, s temom diplomskoga rada Svakodnevni život u Slavoniji u 18. stoljeću. Poslijediplomski studij povijesti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu završio je 2000. s magistarskom radnjom Satnije Brodske pukovnije. Na istom je Fakultetu 2003. godine, pod mentorstvom prof. dr. sc. Filipa Potrebice, obranio doktorski rad pod naslovom Vojni komunitet Brod na Savi. Društvena i ekonomska struktura vojnokrajiškog grada 1753. - 1848.

Ima devetnaestogodišnje radno iskustvu u sustavu znanosti i visokoga školstva na Hrvatskom institutu za povijest, Učiteljskom fakultetu (Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti) Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Hrvatskim studijima (danas Fakultet hrvatskih studija) Sveučilišta u Zagrebu, Odjelu za kuturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera te na Etvos Jozsef Foiskoli u Baji u Mađarskoj držao je kao vanjski suradnik povijesne kolegije.

Kao vanjski suradnik radio je u nakladničkoj kući Fraktura i Hena-com Zagreb.

Na Hrvatskom institutu za povijest radio je od 1997. do 2008. kao znanstveni novak te znanstveni suradnik. U zvanje asistenta izabran je 2000. na Hrvatskom institutu za povijest. Na istoj je instituciji 2003. godine izabran u zvanje višega asistenta, dok je odlukom Matičnoga odbora za područje humanističkih znanosti – polje povijesti 2004. godine izabran u zvanje znanstvenoga suradnika.

Odlukom Matičnoga odbora za područje humanističkih znanosti - polje povijesti izabran je u znanstveno zvanje viši znanstveni suradnik te je odlukom Fakultetskoga vijeća Učiteljskoga fakulteta u Osijeku 14. srpnja 2010. godine izabran u znanstveno-nastavno zvanje izvanrednoga profesora i odgovarajuće radno mjesto za područje humanističkih znanosti, polje povijest, grana nacionalna povijest.

Na Učiteljskom fakultetu, pravnom predniku Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, zaposlen je od 15. travnja 2008. godine.

Od akademske godine 2013./2014. obnaša dužnost vršitelja dužnosti dekana, a od akademske godine 2014./2015. dekana Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS - Damir Matanović

Ime i prezime prof. dr. sc. Irella Bogut, u trajnom izboru
Zvanje Redovita profesorica u trajnom izboru
Predsjednica Katedre za prirodoslovlje
e-adresa ibogut@foozos.hr
Broj ureda 29
Istraživački interesi limnologija, meiofauna, nematofauna,ekološki odgoj, ekologija i održivi razvoj
Diplomirala je na Pedagoškom fakultetu 1996. dvopredmetni studij Biologija i kemija te stekla stručni naziv profesor biologije i kemije. Magistrirala je 2000. i doktorirala 2005. u grani ekologija, polje biologija, područje prirodnih znanosti na Biološkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Od 1998. do 2008. godine radila je na Zavodu za biologiju Pedagoškoga fakulteta (kasnije Odjel za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku) u svojstvu znanstvenoga novaka, asistenta i višega asistenta na projektu „Zaštita voda rezervata Kopački rit“ i u nastavi iz prirodoslovne skupine predmeta (praktikumi i seminari iz Beskralježnjaka, Biologije mora, Protozoa, Teorije organske evolucije, Terenske nastave II, Embriologije i evolucije organskih sustava). Od 2008. do danas zaposlenica je Učiteljskoga fakulteta, odnosno Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti. Od 2008. do 2010. godine bila je predsjednica Katedre za matematiku i prirodoslovlje, od svibnja do listopada 2010. v. d. prodekanice za nastavu, a od listopada 2010. do listopada 2018. prodekanica za znanost. Od listopada 2018. godine predsjednica je Katedre za prirodoslovlje na Odsjeku za prirodne znaosti FOOZOS-a. Predaje kolegije Prirodoslovlje I, Prirodoslovlje II, Ekologija, Terenska nastava, Ekološki odgoj u dječjem vrtiću, Ekologija za održivi razvoj, Poznavanje biljaka i životinja. Autorica je i suautorica udžbenika, radnih bilježnica, metodičkih priručnika, knjige, poglavlja u knjizi, više od 50 znanstvenih radova i brojnih stručnih radova iz biologije i pedagogije. Suradnica je na brojnim međunarodnim i domaćim projektima (Peacemaking the education and employment: answers to new challenges and opportunities, Restoring ecological diversity of forests with airborne imaging technologies, Europska noć istraživača (TPTF_ERN)  paket/tema: Strossmayer days, „LUMEN“ i dr.).
Popis publikacija (poveznica na CroRIS) https://www.croris.hr/osobe/profil/5245

Ime i prezime prof. dr. sc. Emina Berbić Kolar, dekanica
Zvanje Redovita profesorica
e-adresa eberbic@foozos.hr
Broj ureda Ured dekanice i ured br. 29
Istraživački interesi

hrvatski jezik, dijalektologija, komunikologija, sociolingvistika, medijska pismenost

Emina Berbić Kolar rođena je 1976. u Slavonskom Brodu. Godine 2000. završila je studij Hrvatskoga jezika i književnosti na Pedagoškom fakultetu u Osijeku. Na istom je fakultetu pohađala poslijediplomski studij Hrvatski jezik i književnost u kontekstu srednjoeuropskih jezika i književnosti, smjer Jezikoslovlje. Magistrirala je 2006. s temom Posavski govori u 20. st. Naglasak na govore sela uz grad Slavonski Brod. Doktorirala je 2009. s temom Govori slavonskoga dijalekta brodskoga kraja. Na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti zaposlena je od 1. prosinca 2008. godine.

Usavršavala se u zemlji i inozemstvu (Japan, Turska, Velika Britanija, Finska, Njemačka, Austrija, Norveška, Mađarska, Španjolska, Francuska, Australija).

U listopadu 2010. postala je prva profesorica hrvatskoga jezika na studijskom programu Hrvatskoga jezika na studiju Balkanskih jezika Sveučilišta u Trakiji. U Turskoj je radila dvije akademske godine.

Od 18. travnja 2011. do 30. rujna 2022. bila je prodekanica u trima mandatima. Dana 1. listopada 2022. godine izabrana je za dekanicu Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti.

Bila je voditeljicom sveučilišnoga doktorskog studija Obrazovne znanosti i perspektive obrazovanja od 1. listopada 2020. do 15. listopada 2022. godine.

Na matičnom fakultetu izvodi nekoliko kolegija: Hrvatska narječja, Zavičajni idiom, Usmena i pisana komunikacija, Hrvatski jezik i komunikacija, Javni govor, Jezična kulturna baština, a na doktorskom studiju kolegije Humanističke baštinske teme u odgoju i obrazovanju te Jezik i identitet u odgoju i obrazovanju.

Napisala je više od stotinu znanstvenih i stručnih radova. Suautorica je šest knjiga: Kultura pamćenja Slavonskog Kobaša u povijesno-jezičnom kontekstu, Sičanske riči, Leksikon slavonske narodne medicine, Disleksija i disgrafija: određenja, pristupi i smjernice, Od ideje do promjene: Vodič za pokretanje programa društveno korisnog učenja, Skokom do medijske pismenosti.

Članica je uredništva međunarodnih i domaćih časopisa: Evkonyv, Oral History, Insan Bilimleri Dergisi, Društvene i humanističke nauke, Danubis Noster, Educational Role of Language Journal, Život i škola i Panoniana.

Popis publikacija (poveznica na CROSBI) CroRIS Emina Berbic Kolar

Ime i prezime dr. art. Jelena Kovačević, izv. prof.
Zvanje Izvanredna profesorica
e-adresa jkovacevic@foozos.hr
jelenakovacevic4982@gmail.com
Broj ureda 59
Istraživački interesi metodika likovne kulture, umjetnost, art-terapija
Jelena Kovačević rođena je u Osijeku 1982. godine gdje je završila osnovnu i srednju školu. Godine 2005. diplomirala je grafiku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a 2009. godine magistrirala grafiku na Akademiji za likovno umetnost i oblikovanje u Ljubljani. Godine 2020. doktorirala je na poslijediplomskom doktorskom studiju slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a 2021. specijalizirala art-terapiju na Poslijediplomskom specijalističkom studiju kreativne terapije na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku u suradnji s Medicinskim fakultetom Osijek. Zaposlena je u zvanju izvanredne profesorice na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Izlagala je na više samostalnih i grupnih izložbi. Autorica je popularno-znanstvene monografije Umjetnost i dobrobit. Likovno stvaralaštvo u službi mentalnoga zdravlja (2023).
Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS Jelena Kovačević

Ime i prezime dr. sc. Vesna Svalina, izv. prof.
   
e-adresa

vsvalina@foozos.hr

vesna.svalina@gmail.com

Osobna mrežna stranica www.vesna-svalina.net
Broj ureda 52
Istraživački interesi glazbeno obrazovanje u osnovnim i srednjim školama, glazbena darovitost, kreativnost u glazbenom obrazovanju, muzikoterapija i inkluzivno obrazovanje, primjena tehnologije u glazbenom obrazovanju, razvoj osobnih i socijalnih vještina kroz glazbu, slušanje glazbe kao područje u nastavi
 

Dr. sc. Vesna Svalina (1968.) izvanredna je profesorica iz područja glazbene pedagogije i predsjednica Katedre za glazbenu umjetnost na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Diplomirala je na Pedagoškom fakultetu u Osijeku (1991.), a magisterij iz glazbene pedagogije stekla je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu (2009.). Doktorirala je na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (2013.) iz područja društvenih znanosti, polja odgojnih znanosti.

Znanstvene radove objavljuje u časopisima, odnosno u zbornicima s domaćih i međunarodnih skupova. Autorica je dviju knjiga iz područja glazbene pedagogije, objavila je više od četrdeset znanstvenih radova te je sudjelovala na više desetaka domaćih i međunarodnih znanstvenih skupova (Cambridge (UK), Pariz (Francuska), Rostock (Njemačka), Cetinje (Crna Gora), Ljubljana, Ruše (Slovenija), Beograd, Kragujevac (Srbija), Dubrovnik, Osijek, Pula, Split, Zadar, Zagreb (Hrvatska)). Vodila je znanstveno-istraživačke projekte i surađivala na bilateralnom projektu o glazbenoj i likovnoj darovitosti.

Aktivno je sudjelovala u organizaciji međunarodnih konferencija, uključujući 6. Međunarodni simpozij glazbenih pedagoga i Prvu međunarodnu konferenciju Kreativni pristupi učenju i poučavanju – CALT. Također je članica uredništva nekoliko međunarodnih časopisa. Od 2015. do 2018. godine bila je izvršna urednica časopisa Život i škola, a od 2021. godine članica je uredništva časopisa SN Social Sciences, International Journal of Psychological and Brain Sciences i Journal for the Interdisciplinary Art and Education.

Uz znanstveni rad, ostvarila je zapažene rezultate u umjetničkom djelovanju sa zborovima, s kojima je nastupala u Hrvatskoj i inozemstvu (Italija, Njemačka, Austrija, Slovenija, Švicarska). Dobitnica je brojnih državnih i međunarodnih nagrada, uključujući posebna priznanja za najbolju izvedbu obvezne skladbe i dirigentski nastup.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS Vesna Svalina

Ime i prezime dr. sc. Ana Katalenić, doc.
Zvanje Docentica
e-adresa akatalenic@foozos.hr
Broj ureda 63
Istraživački interesi matematičko obrazovanje, kompetencije učitelja
Ana Katalenić diplomirala je matematiku i informatiku 2009. godine na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Akademski stupanj doktorice znanosti stekla je 2017. godine na istom fakultetu obranom doktorskoga rada Asimptota i asimptotsko ponašanje – didaktička transpozicija objekta znanja u gimnazijskom obrazovanju u Republici Hrvatskoj pod mentorstvom prof. dr. sc. Aleksandre Čižmešije i prof. dr. sc. Željke Milin Šipuš. Od srpnja 2009. godine zaposlena je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku gdje drži nastavu iz područja informatike, matematike i metodike matematike. U zvanje docentice izabrana je 2022. godine. Bila je suvoditeljica izvannastavne aktivnosti za učenike četvrtoga razreda osnovne škole s posebnim interesom za matematiku i suradnica na znanstvenom projektu Obrazovanje učenika s posebnim interesom za matematiku (2008. – 2013.) pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Margite Pavleković. Članica je Hrvatskoga matematičkog društva, Udruge matematičara Osijek i Seminara za metodiku nastave matematike te uredništva stručnoga časopisa Matematika i škola, kao i Organizacijskoga i Znanstvenoga odbora međunarodnoga znanstvenog kolokvija Mathematics and Children. U suautorstvu sa studenticama učiteljskoga studija sudjelovala je na Kongresu nastavnika matematike i u aktivnostima popularizacije znanosti. Izlagala je samostalno i u suautorstvu na više stručnih i znanstvenih skupova. Suautorica je nekoliko znanstvenih i stručnih radova u edukacijskoj matematici i jedna od urednica znanstvenih monografija Effective teaching and learning of mathematics through bridging theory and practice (2024) i Advances in research on teaching mathematics (2022). Živi u Đakovu sa suprugom i troje djece.
Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS – Ana Katalenić