Odsjek za umjetnička područja

Odsjek za umjetnička područja osnovan je u mjesecu listopadu 2012. godine nakon razdvajanja Odsjeka na humanističke znanosti na Odsjek za filologiju i Odsjek za umjetnička područja. Ak. god. 2018./19. stekli su se uvjeti za ustroj Odsjeka za umjetnička područja s dvjema katedrama: Katedrom za glazbenu umjetnost i Katedrom za likovnu umjetnost.

Poslanje je Odsjeka za umjetnička područja promicati izvrsnost u umjetničkom, obrazovnom i znanstvenom djelovanju u području glazbene, likovne, dramske i lutkarske umjetnosti te glazbene, likovne, dramske i lutkarske pedagogije. Cilj je Odsjeka povećati razinu kvalitete i intenzitet umjetničkog, znanstvenog i stručnog rada nastavnika i studenata pokretanjem kvalitetnih umjetničkih i znanstvenih projekata te znanstvenih i stručnih skupova uz što veće uključivanje studenata, ponuditi što kvalitetnije nastavne programe i visoku razinu kvalitete visokoškolske nastave iz područja umjetnosti na preddiplomskim i diplomskim studijima Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, proširiti broj kvalitetnih izbornih kolegija iz područja glazbene, likovne, dramske i lutkarske umjetnosti, povećati uključenost studenata u projektnim i izvannastavnim aktivnostima iz različitih umjetničkih područja, razvijati suradnju s drugim visokoškolskim ustanovama radi osiguranja mobilnosti studenata i nastavnika te osposobiti buduće učitelje i odgojitelje za kvalitetno profesionalno i kreativno djelovanje u odgojno-obrazovnim ustanovama.

U okviru Odsjeka za umjetnička područja razvila se ideja da se studente učiteljskog studija i studija predškolskog odgoja što više potiče na izražavanje u raznim umjetnostima i na javnu prezentaciju vlastitih radova iz područja glazbene, dramske, lutkarske i likovne umjetnosti. Rezultat toga bio je osnutak Akademskog pjevačkog zbora (2008. godine) pod vodstvom doc. dr.sc. Vesne Svaline, kreativne radne skupine Dje.V.E. (2008. godine)pod vodstvom doc. mr. art. Jelene Kovačević i umjetničkog festivala EKTe – umjetnost kroz odgoj i obrazovanje (2015. godine)pod vodstvom red. prof. art. Mire Perić.Posljednjih su deset godina studenti u povodu Dana fakulteta redovito priređivali umjetničke radionice, izložbe likovnih radova i kraće glazbene programe, a u božićne dane humanitarne božićne koncerte.

Danas je na Odsjeku zaposleno osam nastavnika, od toga četiri u umjetničko-nastavnim zvanjima, jedan u znanstveno-nastavnom zvanju, dva u nastavnim zvanjima te jedan stručni suradnik. Nastavu vode još dva vanjska suradnika – jedan u zvanju naslovnog asistenta i jedan u zvanju predavača. Nastavnici u umjetničko-nastavnim zvanjima istaknuti su umjetnici iz područja likovne i dramske umjetnosti. Nastavnici koji vode glazbene i glazbeno-pedagoške kolegije bave se u prvom redu znanstveno-istraživačkim djelovanjem i to iz područja glazbene pedagogije. Svi nastavnici redovito sudjeluju na znanstvenim i stručnim skupovima te u aktivnostima kojima se popularizira znanost i umjetnost.

Projekti

Članovi Odsjeka bili su aktivni na nekoliko znanstvenih projekata: Mreža zajednica učenja (2002.-2014.), Razvoj stvaralaštva u cjeloživotnoj edukaciji učitelja (2009.-2014.; 245-1221170-1063), Slušanje glazbe kao područje u kurikulumu nastave glazbene kulture (2015.-2016.; izip-2014-20), Razvoj kompetencija studenata za poučavanje glazbe na učiteljskom studiju (2015.-2016.; izip-2014) i Darovitost u umjetničkom području – analiza stanja među učenicima osnovnih škola s aspekta likovne i glazbene darovitosti (2018.-2019.).

Konferencije

Šesti međunarodni simpozij glazbenih pedagoga održat će se na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti od 11.-13. travnja 2019. godine.

Šesti međunarodni simpozij glazbenih pedagoga

Međunarodni simpozij glazbenih pedagoga priznat je međunarodni skup kojega je utemeljio pulski Odjel za glazbu (današnja Muzička akademija u Puli) Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, 2009. godine. Simpozij okuplja glazbene pedagoge, znanstvenike i praktičare koji svojim istraživanjima, inovacijama i praktičnim prijedlozima nastoje unaprijediti glazbeno-pedagošku teoriju i praksu.

Dosad je održano pet simpozija na kojima je svoje radove predstavilo ukupno 189 aktivnih sudionika, glazbenih pedagoga iz Hrvatske i inozemstva: Austrije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Italije, Litve, Mađarske, Nizozemske, Njemačke, Poljske, Sjedinjenih Američkih država, Slovenije i Srbije. Simpoziji uključuju brojna predavanja, radionice, koncerte, predstavljanja knjiga i izložbe

Rezultat svakog simpozija je i objavljen zbornik radova koji se indeksira u bazama RILM i EBSCO. U zbornicima je dosad objavljeno 140 radova: s prvog 14, s drugog 21, s trećeg 42, s četvrtog 28 i s petog 36. U procesu razvoja simpozija od velike je važnosti uključivanje novih simpozijskih destinacija – uz Pulu još Splita i Osijeka. U Puli su na Muzičkoj akademiji održani prvi, drugi, treći i peti simpozij (2009., 2011., 2013. i 2017. godine), u Splitu je na Umjetničkoj akademiji  održan četvrti simpozij (2015. godine), a u Osijeku će se održati šesti simpozij (od 11. do 13. travnja 2019. godine). Namjera je da se ta tri grada ubuduće izmjenjuju u organizaciji simpozija.

Šesti međunarodni simpozij glazbenih pedagoga organizira Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti u suradnji s Odsjekom za glazbenu pedagogiju Muzičke akademije u Puli, Odsjekom za novu glazbu Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku i Odsjekom za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Osijeku.

Glavna je tema simpozija „Glazba u školi – stanje i perspektive“. Sudionici će se pritom usmjeriti na sljedeća promišljanja:
 • Kakvo je mjesto glazbe, kao dijela umjetničkog područja, u Nacionalnom okvirnom kurikulumu?
 • Ostvaruje li se danas kvalitetno učenje i poučavanje u nastavi glazbe u općeobrazovnim i glazbenim školama?
 • Kako unaprijediti nastavu glazbe u općeobrazovnim i glazbenim školama?
 • Kako se glazbeni odgoj i obrazovanje mijenjao kroz povijest?
 • Koji su izazovi i mogućnosti projektne nastave u sklopu nastave glazbe?
 • Trebamo li glazbu uvoditi i u neglazbene nastavne predmete?
 • Kakav pristup imaju učitelji pri planiranju i ostvarivanju izvannastavnih glazbenih i plesnih aktivnosti?
 • S kojim se izazovima susreću nastavnici glazbe u umjetničkom školama (glazbenim, plesnim i likovnim)?
 • Kakvo glazbeno obrazovanje trebamo osigurati glazbeno darovitim  učenicima?
 • Kolika je važnost glazbe i glazbenoga obrazovanja za opći čovjekov razvoj?

Program Šestog međunarodnog simpozija glazbenih pedagoga obuhvatit će 55 usmenih izlaganja i 6 radionica. Sudionici simpozija dolaze iz 15 različitih zemalja (SAD-a, Meksika, Austrije, Njemačke, Francuske, Hrvatske, Poljske, Portugala, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Mađarske, Makedonije, Slovenije, Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva) te s 23 različita sveučilišta. Pozvani su izlagači na simpoziju prof. dr. Tim Cain s EdgeHill University (UK) i Christine C. Bass s Temple University (PA, SAD).

Pročelnica Odsjeka:

Ime i prezime prof. art. Mira Perić, u trajnom izboru
Zvanje Redovita profesorica u trajnom izboru
e-adresa mperic@foozos.hr
mperickraljik@gmail.com
Broj ureda 27
Istraživački interesi glumačka umjetnost te dramska i lutkarska pedagogija

Mira Perić diplomirala je glumu 1984. godine na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. U Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku odigrala je više od stotinu značajnih kazališnih uloga i stekla status prvakinje drame. Uz glumu režira, piše drame i poeziju. Igrala je u televizijskim dramama,  telenovelama, snimala je za televizijski školski program.

Od 1992. godine predaje na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku. Predaje kolegije iz dramske i lutkarske umjetnosti. Objavila je niz stručnih i znanstvenih radova. Napisala je priručnik Dramske igre za djecu predškolske dobi (2009), Pretapanja kazališne ljepote (2009), Sumrak ega (2012), Žene u dijelovima (2012), dramatizaciju Nazorova Bijelog jelena (2012), Osvete lavice (2011), Glumačko sazrijevanje (2018), Drame (2021).

Pročelnica je Odsjeka za umjetnička područja.

Dobitnica je niza zahvalnica, nagrada i priznanja. Godine 2009. uručeno joj je javno priznanje Zlatna plaketa „Pečat Grada Osijeka“ za osobita ostvarenja u području kazališne kulture, odgoja i obrazovanja, 2013. i 2019. godine dobila je Priznanje Hrvatskoga društva dramskih umjetnika za doprinos hrvatskom glumištu i kazališnoj umjetnosti, godine  2019.  dobitnica je Priznanja za uspješan rad i doprinos djelovanju i ugledu Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Na razini hrvatskih mogućnosti u najvećoj se mjeri zalaže za intenzivno promicanje dramske i lutkarske pedagogije u odgojno obrazovnom procesu.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) https://www.croris.hr/osobe/profil/28488

Članovi Odsjeka:

Ime i prezime prof. dr. art. Goran Kujundžić
Zvanje Redoviti profesor
e-adresa gkujundzic@foozos.hr
kujundzic.likovnakultura@gmail.com
Broj ureda 35
Istraživački interesi likovna umjetnost, metodika likovne kulture

Goran Kujundžić rođen je u Subotici 1976. godine. Diplomirao je 2003. grafiku na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Na istoj je akademiji 2014. godine stekao zvanje doktora umjetnosti završivši poslijediplomski doktorski studij slikarstva. Bio je zaposlen kao nastavnik Likovne kulture u osnovnoj školi te u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna kao nastavnik stručnih predmeta.

Trenutno je zaposlen na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti u zvanju redovitoga profesora. Izlagao je na više samostalnih i skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Ilustrirao je nekoliko knjiga za djecu osječkih autorica.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS Goran Kujundžić

Ime i prezime dr. art. Jelena Kovačević, izv. prof.
Zvanje Izvanredna profesorica
e-adresa jkovacevic@foozos.hr
jelenakovacevic4982@gmail.com
Broj ureda 59
Istraživački interesi metodika likovne kulture, umjetnost, art-terapija
Jelena Kovačević rođena je u Osijeku 1982. godine gdje je završila osnovnu i srednju školu. Godine 2005. diplomirala je grafiku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a 2009. godine magistrirala grafiku na Akademiji za likovno umetnost i oblikovanje u Ljubljani. Godine 2020. doktorirala je na poslijediplomskom doktorskom studiju slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a 2021. specijalizirala art-terapiju na Poslijediplomskom specijalističkom studiju kreativne terapije na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku u suradnji s Medicinskim fakultetom Osijek. Zaposlena je u zvanju izvanredne profesorice na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Izlagala je na više samostalnih i grupnih izložbi. Autorica je popularno-znanstvene monografije Umjetnost i dobrobit. Likovno stvaralaštvo u službi mentalnoga zdravlja (2023).
Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS Jelena Kovačević

Ime i prezime dr. sc. Lidija Nikolić, izv. prof.
Zvanje Izvanredna profesorica
e-adresa lnikolic@foozos.hr
Broj ureda 60
Istraživački interesi glazbena pedagogija i psihologija glazbe (s naglaskom na visokoškolsko glazbeno obrazovanje budućih učitelja primarnoga obrazovanja i odgojitelja predškolske djece)

Lidija Nikolić je na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku 1996. godine stekla diplomu profesorice glazbene kulture. Godine 2016. obranila je doktorski rad na Sveučilišnom poslijediplomskom studiju Znanost o glazbenoj umjetnosti – modul Glazbena pedagogija na Fakultetu muzičke umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Od 1996. godine nastavnica je glazbe na studijima za buduće učitelje primarnoga obrazovanja i odgojitelje predškolske djece pri Pedagoškom fakultetu, a danas pri Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u znanstveno-nastavnom zvanju izvanredne profesorice. Nastavni predmeti koje je izvodila ili još izvodi jesu Sviranje, Zbor, Pjevanje i sviranje, Teorija glazbe, Glazbena kultura, Metodika glazbene kulture, Glazbena slušaonica, Glazbena kultura s metodikom, Dječje glazbeno stvaralaštvo, Glazba s praktikumom, Glazba u integriranom kurikulu, Poznavanje glazbenoga jezika. Autorica je pozitivno recenziranih i usvojenih nastavnih programa obveznih glazbenih predmeta na učiteljskom studiju 1998., 2003. i 2005. godine te 2002. i 2005. godine na studiju predškolskoga odogoja.

Izlaže radove na međunarodnim znanstvenim skupovima iz područja glazbene pedagogije te objavljuje znanstvene radove u Hrvatskoj i inozemstvu.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS - Lidija Nikolić

Ime i prezime dr. sc. Vesna Svalina, izv. prof.
   
e-adresa

vsvalina@foozos.hr

vesna.svalina@gmail.com

Osobna mrežna stranica www.vesna-svalina.net
Broj ureda 52
Istraživački interesi glazbeno obrazovanje u osnovnim i srednjim školama, glazbena darovitost, kreativnost u glazbenom obrazovanju, muzikoterapija i inkluzivno obrazovanje, primjena tehnologije u glazbenom obrazovanju, razvoj osobnih i socijalnih vještina kroz glazbu, slušanje glazbe kao područje u nastavi
 

Dr. sc. Vesna Svalina (1968.) izvanredna je profesorica iz područja glazbene pedagogije i predsjednica Katedre za glazbenu umjetnost na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Diplomirala je na Pedagoškom fakultetu u Osijeku (1991.), a magisterij iz glazbene pedagogije stekla je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu (2009.). Doktorirala je na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (2013.) iz područja društvenih znanosti, polja odgojnih znanosti.

Znanstvene radove objavljuje u časopisima, odnosno u zbornicima s domaćih i međunarodnih skupova. Autorica je dviju knjiga iz područja glazbene pedagogije, objavila je više od četrdeset znanstvenih radova te je sudjelovala na više desetaka domaćih i međunarodnih znanstvenih skupova (Cambridge (UK), Pariz (Francuska), Rostock (Njemačka), Cetinje (Crna Gora), Ljubljana, Ruše (Slovenija), Beograd, Kragujevac (Srbija), Dubrovnik, Osijek, Pula, Split, Zadar, Zagreb (Hrvatska)). Vodila je znanstveno-istraživačke projekte i surađivala na bilateralnom projektu o glazbenoj i likovnoj darovitosti.

Aktivno je sudjelovala u organizaciji međunarodnih konferencija, uključujući 6. Međunarodni simpozij glazbenih pedagoga i Prvu međunarodnu konferenciju Kreativni pristupi učenju i poučavanju – CALT. Također je članica uredništva nekoliko međunarodnih časopisa. Od 2015. do 2018. godine bila je izvršna urednica časopisa Život i škola, a od 2021. godine članica je uredništva časopisa SN Social Sciences, International Journal of Psychological and Brain Sciences i Journal for the Interdisciplinary Art and Education.

Uz znanstveni rad, ostvarila je zapažene rezultate u umjetničkom djelovanju sa zborovima, s kojima je nastupala u Hrvatskoj i inozemstvu (Italija, Njemačka, Austrija, Slovenija, Švicarska). Dobitnica je brojnih državnih i međunarodnih nagrada, uključujući posebna priznanja za najbolju izvedbu obvezne skladbe i dirigentski nastup.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS Vesna Svalina

Ime i prezime dr. art. Marko Šošić, izv. prof.
   
e-adresa

msosic@foozos.hr

msosicfoozos@gmail.com

Broj ureda 35
Istraživački interesi likovna pedagogija, dječji likovni rad i zajednica, dječje likovne radionice
 

Marko Šošić diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu Sveučilišta u Mostaru 2001. godine. Godine 2015. doktorirao je na Poslijediplomskom studiju slikarstva pri Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu na temu San – slikanje sna po neposrednom promatranju.

Od 2001. godine neprekidno se bavi pedagoškim radom, najprije kao nastavnik stručnih likovnih predmeta u Tehničkoj školi u Vinkovcima, zatim kao nastavnik Grafičkoga dizajna te Crtanja i slikanja na Školi primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, gdje je tijekom deset godina djelovao i kao mentor na brojnim učeničkim projektima te kao voditelj ŽSV-a za likovnu umjetnost, višegodišnji član Državnoga povjerenstva za natjecanje iz područja likovne umjetnosti (LIK). Godine 2012. napredovao je u zvanje profesora mentora.

Od 2015. godine zaposlen je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti gdje predaje kolegije Likovna kultura, Likovna kultura u integriranom kurikulu, Likovne tehnike i oblikovanje u prostoru, Vizualne komunikacije i dizajn, Zaštita i komunikacija likovne baštine u vrtiću, Dječji likovni rad i zajednica.

Godine 2023. napredovao je u zvanje izvanrednoga profesora.

Mentor je na brojnim studentskim radionicama, izložbama i projektima kao što primjerice AEXPO (Međunarodna izložba likovnih radova nastavnika učiteljskih fakulteta) i AEXPO futura (Međunarodna izložba likovnih radova studenata učiteljskih studija).

Autor je sveučilišnoga udžbenika Likovna kultura i likovne tehnike (2019).

Grafički je uredio brojna tiskanja i online izdanja Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti.

Ostvario je dvadeset i četiri samostalne izložbe i više od četrdeset skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu.

U svojem slikarstvu istražuje oniričke prostore sna i ljudskoga tijela kao znaka specifičnih psiholoških stanjâ pojedinca. Izražava se u tradicionalnom mediju štafelajne slike, kombinirajući suvremene motive pop-kulture i eksperimentalne materijale s onim tradicionalnim i izvjesnim.

Voditelj je Likovne radionice Dječjega doma Sv. Ana u Vinkovcima od 2017. godine.

www.markososic.com

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRis Marko Šošić

Ime i prezime dr. sc. Blanka Gigić Karl, doc.
Zvanje Docentica
e-adresa bgkarl@foozos.hr
Broj ureda 10
Istraživački interesi menadžment u kulturi, brendiranje u kulturi, muzikoterapija, umjetnička pedagogija
Blanka Gigić Karl diplomirala je na Glazbenoj akademiji u Puli 1993. godine te je stekla zvanje mag. mus. Godine 1993. završila je jednogodišnji studij muzikoterapije pri Glazbenoj akademiji u Zagrebu te Klinici za neurologiju, psihijatriju, alkoholizam i druge ovisnosti u Zagrebu. Godine 1994. odlazi u Njemačku u Stuttgart gdje se uz usavršavanje njemačkoga jezika u Benedict Schule prijavljuje za rad u dnevnoj psihijatrijskoj klinici u Ludwigsburgu s kvalifikacijama iz muzikoterapije. Nakon povratka u Hrvatsku od 1997. godine se, uz rad na gimnaziji, usavršava na području glazbe pohađajući seminare i glazbene radionice Klausa Juergena Etzolda (Hannover u Njemačkoj) „Croatia cantat“ u suradnji s Njemačkim glazbenim savjetnikom (Deutscher Musikrat). Godine 1999. i 2000. pohađa i sudjeluje u seminarima i radionicama Richarda Frostica, direktora Islington Music centra u Londonu „Glazba za sve - skladanje u učionici“. Akademske godine 2007./2008. predaje na Evanđeoskom fakultetu Metodiku glazbe. U ožujku 2008. godine u Opatiji, pod pokroviteljstvom Agencije za odgoj i obrazovanje, usavršava se kroz glazbene radionice, na temu ples, pokret, narodni plesovi te rad s djecom s teškoćama u razvoju. Od siječnja do kolovoza 2009. godine pohađa zborske radionice prof. Branka Starca gdje se usavršava na područjima afektivne impostacije glasa: psihotehnika i fiziotehnika pjevanja, vokalna stilistika, govor glazbe: ekspresivna analiza skladbi, znanost o glasu. Godine 2012. diplomirala je na specijalističkom studiju Ekonomskoga fakulteta u Osijeku, smjer Organizacija i management sa završnim radom Utjecaj glazbe na ponašanje potrošača. Akademske godine 2014./2015. upisala je poslijediplomski sveučilišni studij Kulturologija, smjer Menadžment u kulturi, umjetnosti i obrazovanju na Doktorskoj školi Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku. Nastavničkom djelatnošću bavi se 26 godina radeći u raznim školama, od osnovne škole do umjetničke akademije. Godine 2006. sudjeluje na državnom natjecanju u disciplini glasovirska dua kao mentorica dviju učenica iz Varaždinske glazbene škole te osvaja treću nagradu. Godine 2007. na regionalnom natjecanju u Varaždinu kao mentorica osvaja III. nagradu u prvoj kategoriji, disciplina glasovir. Od travnja 2018. zasniva radni odnos kao predavačica na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Doktorirala je u rujnu 2020. godine s temom Strateške aktivnosti u brendiranju kulturnog identiteta grada, a u zvanje docenta izabrana je u ožujku 2024. godine. Od 1. srpnja 2024. zaposlena je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti s 50 % radnog vremena. Voditeljica je mnogih projekata te izvršna producentica serijala Sanjari Hrvatske.
Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS - Blanka Gigić Karl

Ime i prezime dr. sc. Ana Popović, doc.
Zvanje Docentica
e-adresa apopovic@foozos.hr
Broj ureda 59
Istraživački interesi znanost o umjetnosti, obrazovne znanosti

Ana Popović rođena je 5. ožujka 1984. godine u Zagrebu. Maturirala je na III. gimnaziji u Osijeku, Glazbenoj školi Franje Kuhača u Osijeku (smjer glazbenik – teoretičar) i Glazbenoj školi Vatroslava Lisinskog u Zagrebu (smjer glazbenik – trombonist). Diplomirala je muzikologiju na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.

Nakon završetka studija radila je u struci kao nastavnica različitih glazbenih predmeta u osnovnim, srednjim i glazbenim školama (povijest glazbe, glazbeni oblici, solfeggio, harmonija, zbor, klavir, glazbena umjetnost i glazbena kultura). Od 2017. godine zaposlena je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Sudjeluje u nastavi različitih glazbenih kolegija na integriranom prijediplomskom i diplomskom sveučilišnom Učiteljskom studiju te redovnom i izvanrednom Sveučilišnom prijediplomskom i diplomskom studiju Rani i predškolski odgoj i obrazovanje. Doktorirala je 2022. godine na poslijediplomskom interdisciplinarnom sveučilišnom studiju Kulturologija, smjer Kultura, umjetnost i književnost u europskome kontekstu na Doktorskoj školi Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku s temom Glazbeni krajolik Osijeka i regije pod mentorstvom prof. dr. sc. Laure Šakaje.

Redovito objavljuje znanstvene, stručne i popularne radove, kao i glazbene kritike, a aktivno nastupa i kao trombonistica u različitim glazbenim sastavima (orkestar, big band). Aktivno sudjeluje na brojnim znanstvenim i stručnim skupovima. Članica je Hrvatskoga muzikološkog društva; bavi se i obrazovanjem odraslih.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS – Ana Popović

Ime i prezime Ana Čolaković,
Zvanje mag. kip. i prof. lik. kult., asistentica
e-adresa acolakovic@foozos.hr

acolakovic.foozos@gmail.com

Broj ureda 35
Istraživački interesi likovna umjetnost, kiparstvo, slikarstvo, aranžersko-scenografsko oblikovanje

Ana Čolaković rođena je 1993. godine u Vinkovcima. Godine 2017. diplomirala je kiparstvo pod mentorstvom red. prof. Nikole Vučkovića na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu pri Sveučilištu u Mostaru stekavši titulu magistre kiparstva i profesorice likovne kulture. Od završetka studija do 2024. godine s prekidima je radila u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek kao zamjena za stručne predmete koji obuhvaćaju područje crtanja i slikanja te kiparskoga i aranžersko-scenografskoga oblikovanja. Pod njezinim mentorstvom srednjoškolsko obrazovanje završava četrnaest učenika. Autorica je tri trajno postavljene javne skulpture (Široki Brijeg, Beč, Posušje), šest samostalnih izložbi te je sudionica grupnih izložbi i voditeljica likovnih radionica od kojih ističe višegodišnju suradnju s Centrom za pružanje usluga u zajednici Sv. Ana Vinkovci. Od 2016. godine članica je Hrvatskoga društva likovnih umjetnika Zagreb, a od 2022. godine predsjednica udruge SKICA kojom promiče vidljivost žena umjetnica provođenjem projekta, žirirane izložbe naziva ONE SU TU. Godine 2024. zaposlena je na mjesto asistenta na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku gdje drži vježbe iz kolegija Likovna kultura (nositelj izv. prof. dr. art. Jelena Kovačević), Vizualne komunikacije i dizajn (nositelj izv. prof. dr. art. Marko Šošić), Integrirani predškolski kurikul III. i Likovna kultura u integriranom kurikulu (nositelj prof. dr. art. Goran Kujundžić).

Ime i prezime Gordana Ercegovac-Jagnjić
Zvanje Viši predavač
e-adresa gercegovac@foozos.hr
Broj ureda 60
Istraživački interesi glazba i glazbena pedagogija
1989. diplomirala studij Glazbene kulture

1995. diplomirala studij Hrvatskog jezika i književnosti

1989.-1991. srednjoškolski profesor u Osijeku

1989. zaposlila se na Pedagoškom fakultetu koji je prerastao u današnji Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku

Kolegiji:

Teorija glazbe

Glazbena kultura

Glazba s praktikumom

Glazba u integriranom kurikulu

Integrirani predškolski kurikul III

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS - Gordana Ercegovac Jagnjić