Centar za karijerni razvoj studenata

Fakultet za odgojne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku osnovao je 20. prosinca 2018. godine Centar za karijerni razvoj studenata (CKRS FOOZOS, eng. Career Development Center for Students CDCS FOOZOS) s ciljem unaprjeđenja kvalitete studiranja  i kontinuiranog pružanja podrške potencijalnim budućim studentima, sadašnjim studentima i diplomantima u razvoju profesionalnih kompetencija za potrebe tržišta rada. Centar za karijerni razvoj studenata kao fakultetska ustrojbena jedinica motivirat će buduće studente za studijske programe FOOZOS-a, pružati podršku studentima tijekom svih studijskih godina, pomagati im i usmjeravati k stjecanju iskustva i razvijanju karijera te povezivati s potencijalnim poslodavcima kako bi se povećala zapošljivost i konkurentnost studenata na tržištu rada.

Misija je Centra za karijerni razvoj studenata osnaživanje studenata na osobnom i profesionalnom rastu i razvoju, a realizirat će se kroz organizaciju dodatnih izobrazbi, tribina, individualnih i grupnih savjetovanja, volonterskih akcija, društveno korisnog učenja te projektnih aktivnosti putem kojih se podržava, motivira i karijerno usmjerava studente za uspješno savladavanje akademskih izazova, napredovanje kroz studij te početak građenja vlastite karijere.

Vizija je Centra kontinuirana pomoć u profesionalnom rastu i razvoju te pripremi studenata za tržište rada.

Predstojnica Centra

Ime i prezime dr. sc. Alma Škugor, izv. prof.
Zvanje Izvanredna profesorica
e-adresa askugor@foozos.hr
Broj ureda 52
Istraživački interesi nastava usmjerena na učenika, profesionalno usavršavanje učitelja, alternativne pedagoške koncepcije, pedagogija održivoga razvoja, pedagogija životno-praktičnih vještina
 

Dr. sc. Alma Škugor, izv. prof., zaposlena je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti od 2007. godine. Akademski stupanj doktorice znanosti stekla je 2013. godine, a 2021. godine izabrana je u znanstveno-nastavno zvanje izvanredne profesorice.

Od 2014. do 2018. godine bila je koordinatorica za rad sa školama vježbaonicama za sve metodičke vježbe studenata Integriranoga preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog učiteljskog studija. Do 2018. godine sudjelovala je u realizaciji metodičkih vježbi na kolegijima Metodika prirode i društva II i Istraživačka nastava prirode i društva.

Nositeljica je kolegija Pedagogija održivog razvoja, Pedagogija praktičnog života, Pedagogija životno-praktičnih vještina, Alternativne škole, Alternativni predškolski programi, Pedagogija djece s posebnim potrebama i Metodika odgoja. Godine 2017. stekla je međunarodnu diplomu Montessori pedagogije (Montessori – Pädagogik Diplomlehrgang) austrijskoga krovnog udruženja Montessori – Ősterreich za rad s djecom od 3 do 12 godina. Bila je suradnica na istraživačkom projektu Hrvatske zaklade za znanost Stručno usavršavanje učitelja u funkciji unapređenja rezultata učenja učenika osnovne škole u prirodoslovnom i matematičkom području (2018. - 2022.). Sudjelovala je na brojnim međunarodnim i domaćim znanstvenim i stručnim skupovima iz područja pedagogije te je objavila četrdesetak znanstvenih i stručnih radova.

Voditeljica je Centra za karijerni razvoj studenata FOOZOS. Bila je dopredsjednica Organizacijskoga odbora 42. godišnje međunarodne znanstvene konferencije Changing perspectives and approaches in contemporary teaching u suradnji s Association for Teacher Education in Europe (ATEE). U suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje provodi stručna usavršavanja za učitelje.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS)

CroRIS – Alma Škugor  

 

Članovi Centra

Ime i prezime

dr. sc. Tijana Borovac, izv. prof.

Zvanje

Izvanredna profesorica

e-adresa

tborovac@foozos.hr

Broj ureda

49

Istraživački interesi

rani i predškolski odgoj i obrazovanje, inicijalno obrazovanje odgojitelja, profesionalni razvoj odgojitelja, vođenje u RPOO-u

Životopis (do 300 riječi)

Dr. sc. Tijana Borovac, izv. prof., osnovnu i srednju školu (Jezična gimnazija) završila je u Osijeku. Godine 2002. diplomirala je na Visokoj učiteljskoj školi u Osijeku stekavši zvanje odgojiteljice predškolske djece. Tijekom školovanja 2000. godine dobila je Rektorovu nagrada za izniman uspjeh na studiju. Godine 2004. diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Osijeku (smjer marketing management) stekavši zvanje diplomirane ekonomistice. Doktorirala je iz područja društvenih znanosti, polja pedagogije obranom rada Socijalna interakcija djece u dobno mješovitim skupinama ustanova ranoga i predškolskoga odgoja na Poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju pedagogije, smjer Rani odgoj i obrazovanje u obiteljskom i institucionalnom okruženju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Zaposlena je od 2007. godine na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku. Izvodi nastavu na prijediplomskom i diplomskom studiju Rani i predškolski odgoj i obrazovanje iz područja integriranoga kurikuluma, vođenja, akcijskih istraživanja u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju.

Sudjelovala je u više stručnih i znanstveno-istraživačkih projekta (koje su novčano potpomogli projekt HRZZ-ECLAT, Adris, UNICEF) uvijek nastojeći istražiti perspektivu djece rane i predškolske dobi. Autorica je stručnih i znanstvenih radova iz područja ranoga i predškolskoga odgoja i obrazovanja usmjerenih izobrazbi budućih odgojitelja, njihovu profesionalnom razvoju, izvršnim funkcijama djece, igri i dr. Autorica je i suautorica triju poglavlja u prvom hrvatskom udžbeniku iz područja rane i predškolske pedagogije Pedagogija ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Sudjelovala je na brojnim domaćim i međunarodnim konferencijama iz RPOO-a (EECERA, OMEP) te bila članica više znanstvenih, programskih i organizacijskih odbora. Predsjednica je Programskoga i članica Organizacijskoga odbora 1. i 2. međunarodne znanstveno-stručne konferencije KOMPAS – Kompetentni sustavi u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju na FOOZOS-u 2022. i 2024. u Osijeku.

Agencija za odgoj i obrazovanje imenovala ju je 2020. godine predsjednicom Ispitnoga povjerenstva za polaganje stručnih ispita za odgojitelje u dječjim vrtićima.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS)

CroRIS - Tijana Borovac

Ime i prezime dr. sc. Maja Brust Nemet, izv. prof.
Zvanje Izvanredna profesorica

Prodekanica za znanost

e-adresa mbrust@foozos.hr
Broj ureda Ured prodekana i ured broj 58
Istraživački interesi pedagogija, profesionalni razvoj učitelja, kompetencije učitelja, upravljanje razredom, kultura škole, projekti u odgojno-obrazovnim ustanovama, metodologija pedagoških istraživanja
Maja Brust Nemet rođena je 1984. u Osijeku. Diplomirala je 2007. godine na Filozofskom fakultetu u Osijeku i stekla zvanje profesorice pedagogije i hrvatskoga jezika i književnosti. Godine 2015. stekla je zvanje doktorice iz znanstvenoga područja društvenih znanosti, znanstvenoga polja pedagogije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu obranivši rad Socijalno-pedagoške kompetencije učitelja u sukonstrukciji kurikuluma kulture suvremene škole. Od rujna 2007. radila je kao stručna suradnica pedagoginja u OŠ Josipovac. Od studenoga 2008. radila je kao asistentica, od srpnja 2015. kao viša asistentica, od listopada 2017. kao docentica, a od veljače 2023. do danas radi kao izvanredna profesorica na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti, na Odsjeku za pedagogiju, povijest i filozofiju. Od listopada 2018. do 2022. godine obnašala je dužnost voditeljice Odsjeka za pedagogiju, povijest i filozofiju, kao i Centra za karijerni razvoj studenata. Od 2022. do danas obnaša dužnost prodekanice za znanost. Aktivno je sudjelovala s radovima na više od 50 znanstvenih i stručnih međunarodnih konferencija, objavila je više od 40 znanstvenih publikacija, suautorica je i suurednica nekoliko znanstvenih monografija.
Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS Maja Brust Nemet

Ime i prezime dr. sc. Vesna Svalina, izv. prof.
   
e-adresa

vsvalina@foozos.hr

vesna.svalina@gmail.com

Osobna mrežna stranica www.vesna-svalina.net
Broj ureda 52
Istraživački interesi glazbeno obrazovanje u osnovnim i srednjim školama, glazbena darovitost, kreativnost u glazbenom obrazovanju, muzikoterapija i inkluzivno obrazovanje, primjena tehnologije u glazbenom obrazovanju, razvoj osobnih i socijalnih vještina kroz glazbu, slušanje glazbe kao područje u nastavi
 

Dr. sc. Vesna Svalina (1968.) izvanredna je profesorica iz područja glazbene pedagogije i predsjednica Katedre za glazbenu umjetnost na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Diplomirala je na Pedagoškom fakultetu u Osijeku (1991.), a magisterij iz glazbene pedagogije stekla je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu (2009.). Doktorirala je na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (2013.) iz područja društvenih znanosti, polja odgojnih znanosti.

Znanstvene radove objavljuje u časopisima, odnosno u zbornicima s domaćih i međunarodnih skupova. Autorica je dviju knjiga iz područja glazbene pedagogije, objavila je više od četrdeset znanstvenih radova te je sudjelovala na više desetaka domaćih i međunarodnih znanstvenih skupova (Cambridge (UK), Pariz (Francuska), Rostock (Njemačka), Cetinje (Crna Gora), Ljubljana, Ruše (Slovenija), Beograd, Kragujevac (Srbija), Dubrovnik, Osijek, Pula, Split, Zadar, Zagreb (Hrvatska)). Vodila je znanstveno-istraživačke projekte i surađivala na bilateralnom projektu o glazbenoj i likovnoj darovitosti.

Aktivno je sudjelovala u organizaciji međunarodnih konferencija, uključujući 6. Međunarodni simpozij glazbenih pedagoga i Prvu međunarodnu konferenciju Kreativni pristupi učenju i poučavanju – CALT. Također je članica uredništva nekoliko međunarodnih časopisa. Od 2015. do 2018. godine bila je izvršna urednica časopisa Život i škola, a od 2021. godine članica je uredništva časopisa SN Social Sciences, International Journal of Psychological and Brain Sciences i Journal for the Interdisciplinary Art and Education.

Uz znanstveni rad, ostvarila je zapažene rezultate u umjetničkom djelovanju sa zborovima, s kojima je nastupala u Hrvatskoj i inozemstvu (Italija, Njemačka, Austrija, Slovenija, Švicarska). Dobitnica je brojnih državnih i međunarodnih nagrada, uključujući posebna priznanja za najbolju izvedbu obvezne skladbe i dirigentski nastup.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS Vesna Svalina

Ime i prezime dr. art. Marko Šošić, izv. prof.
   
e-adresa

msosic@foozos.hr

msosicfoozos@gmail.com

Broj ureda 35
Istraživački interesi likovna pedagogija, dječji likovni rad i zajednica, dječje likovne radionice
 

Marko Šošić diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu Sveučilišta u Mostaru 2001. godine. Godine 2015. doktorirao je na Poslijediplomskom studiju slikarstva pri Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu na temu San – slikanje sna po neposrednom promatranju.

Od 2001. godine neprekidno se bavi pedagoškim radom, najprije kao nastavnik stručnih likovnih predmeta u Tehničkoj školi u Vinkovcima, zatim kao nastavnik Grafičkoga dizajna te Crtanja i slikanja na Školi primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, gdje je tijekom deset godina djelovao i kao mentor na brojnim učeničkim projektima te kao voditelj ŽSV-a za likovnu umjetnost, višegodišnji član Državnoga povjerenstva za natjecanje iz područja likovne umjetnosti (LIK). Godine 2012. napredovao je u zvanje profesora mentora.

Od 2015. godine zaposlen je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti gdje predaje kolegije Likovna kultura, Likovna kultura u integriranom kurikulu, Likovne tehnike i oblikovanje u prostoru, Vizualne komunikacije i dizajn, Zaštita i komunikacija likovne baštine u vrtiću, Dječji likovni rad i zajednica.

Godine 2023. napredovao je u zvanje izvanrednoga profesora.

Mentor je na brojnim studentskim radionicama, izložbama i projektima kao što primjerice AEXPO (Međunarodna izložba likovnih radova nastavnika učiteljskih fakulteta) i AEXPO futura (Međunarodna izložba likovnih radova studenata učiteljskih studija).

Autor je sveučilišnoga udžbenika Likovna kultura i likovne tehnike (2019).

Grafički je uredio brojna tiskanja i online izdanja Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti.

Ostvario je dvadeset i četiri samostalne izložbe i više od četrdeset skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu.

U svojem slikarstvu istražuje oniričke prostore sna i ljudskoga tijela kao znaka specifičnih psiholoških stanjâ pojedinca. Izražava se u tradicionalnom mediju štafelajne slike, kombinirajući suvremene motive pop-kulture i eksperimentalne materijale s onim tradicionalnim i izvjesnim.

Voditelj je Likovne radionice Dječjega doma Sv. Ana u Vinkovcima od 2017. godine.

www.markososic.com

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRis Marko Šošić

Ime i prezime dr. sc. Ivana Moritz, izv. prof.
Zvanje Izvanredna profesorica
e-adresa imoritz@foozos.hr
Broj ureda 53
Istraživački interesi

kognitivna lingvistika, analiza diskursa, rano usvajanje drugoga jezika

 

Ivana Moritz završila je osnovnu školu i gimnaziju u Osijeku. Na Pedagoškom fakultetu (danas Filozofski fakultet) Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku na studiju engleskoga jezika i književnosti i njemačkoga jezika i književnosti diplomirala je 1999. stekavši zvanje profesorice engleskoga jezika i književnosti i njemačkoga jezika i književnosti. Doktorski rad Kognitivna analiza eufemizama u političkom diskursu na engleskom jeziku obranila je 2018. godine na doktorskom studiju Jezikoslovlje pri Filozofskom fakultetu u Osijeku, stekavši akademski stupanj doktora znanosti iz znanstvenoga područja humanističkih znanosti, polja filologija, grane anglistika.

Od 1999. do 2007. godine radila je u Gaudeamusu, prvoj privatnoj gimnaziji s pravom javnosti u Osijeku, III. gimnaziji, Ugostiteljsko-turističkoj školi u Osijeku te u OŠ„Grigor Vitez” u Osijeku na radnom mjestu profesorice i nastavnice engleskoga i njemačkoga jezika. Školsku godinu 2002./2003. provela je radeći u Rydal Penrhos School u mjestu Colwyn Bay u sjevernom Walesu u Velikoj Britaniji na radnom mjestu asistentice u nastavi engleskoga kao stranoga jezika i njemačkoga jezika. Godine 2007. izabrana je u suradničko zvanje asistentice na Učiteljskom fakultetu u Osijeku (danas Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti), a 2015. u suradničko zvanje više asistentice. U znanstveno zvanje docentice izabrana je u lipnju 2019. godine, a izvanredne profesorice u listopadu 2024. godine.

Držala je nastavu na sljedećim kolegijima na Integriranom preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom Učiteljskom studiju, Sveučilišnom prijediplomskom studiju Rani i predškolski odgoj i obrazovanje i Sveučilišnom prijediplomskom studiju Edukacijska rehabilitacija: Gramatika engleskog jezika I i II, Jezične vježbe engleskog jezika III i IV, Engleski jezik I i II, Engleski jezik za akademske potrebe, Metodičke vježbe engleskog jezika, Engleski jezik u edukacijskoj rehabilitaciji, Engleski jezik ranog i predškolskog obrazovanja.

Članica je Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku (HDPL).

Od 2018. do 2020. bila je voditeljica Odsjeka za anglistiku i germanistiku na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti, a od 2020. do 2022. prodekanica za znanost na istom fakultetu.

Njezini znanstveni interesi obuhvaćaju sljedeća područja: kognitivnu lingvistiku, frazeologiju engleskoga jezika, ovladavanje engleskim jezikom.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS Ivana Moritz

Ime i prezime dr. sc. Ivana Trtanj, izv. prof.
Zvanje Izvanredna profesorica
e-adresa itrtanj@foozos.hr
Broj ureda 48
Istraživački interesi

usvajanje prvoga jezika, razvoj diskursa u djece predškolske i školske dobi, razvoj rane pismenosti, ovladavanje hrvatskim kao inim jezikom

  Dr. sc. Ivana Trtanj, izv. prof., na Učiteljskom fakultetu zaposlena je kao asistentica od prosinca 2007. gdje otada drži seminare iz kolegija Hrvatski jezik, Jezična kultura, Funkcionalni stilovi u jezičnoj komunikaciji te Usvajanje i učenje hrvatskoga jezika. Od veljače 2016. u zvanju je poslijedoktorandice, a od studenoga 2018. u znanstvenom zvanju znanstvene suradnice. Dijelom je tima ECL (Europskoga konzorcija za certifikat o postignućima u suvremenim jezicima) s kojim sudjeluje u izradi testova o poznavanju hrvatskoga jezika za neizvorne govornike. Za članicu Povjerenstva za izradu standarda i ispita za hrvatski jezik kao ini jezik u Nacionalnome centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja izabrana je 2013. godine. Suradnica je na ovim dvama projektima Hrvatske zaklade za znanost: Koherencija pisanoga teksta u inome jeziku: hrvatski, njemački, engleski, francuski i mađarski jezik u usporedbi (lP-2016-06-5736) i Višerazinski pristup govornom diskursu u jezičnom razvoju(UIP-05-2017). Članica je Hrvatskoga filološkog društva. Njezini su istraživački interesi usmjereni području usvajanja jezika, razvoju dječjega diskursa i rane pismenosti te proučavanju hrvatskoga kao inoga jezika.
Popis publikacija (poveznica na CroRIS)

Ivana Trtanj - CroRIS

 

Ime i prezime Diana Moslavac Bičvić
Zvanje Viša predavačica
e-adresa dmoslavac@foozos.hr
Broj ureda 62
Istraživački interesi metodika matematike, daroviti učenici, obrazovanje učitelja razredne nastave

Diana Moslavac Bičvić rođena je 1983. godine u Osijeku. Diplomirala je 2007. godine na Odjelu za matematiku pri Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku s temom Bayesovska statistika te stekla zvanje diplomirane profesorice matematike i informatike. Nakon završenoga fakulteta radila je u OŠ „August Šenoa” u Osijeku kao nastavnica matematike i informatike.

Od studenoga 2008. godine zaposlena je na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti (tadašnji Učiteljski fakultet), najprije kao asistentica, a potom kao predavačica te od 2022. godine kao viša predavačica. Redovito sudjeluje s izlaganjima na međunarodnim znanstvenim skupovima, objavljuje znanstvene i stručne radove te sudjeluje u radu organizacijskih i programskih odbora međunarodnih znanstvenih skupova. U svrhu popularizacije matematike redovito organizira radionice u sklopu Festivala znanosti i Večeri matematike.

Bila je suradnica na dva znanstvena projekta koje je financirala Hrvatska zaklada za znanost, a sudjeluje u realizaciji institucionalnih projekata.

Na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti izvodi nastavu na kolegijima Elementarna matematika, Matematika, Metodika matematike I, Metodika matematike II, Statistika i Matematika i nadareni učenici na Sveučilišnom integriranom prijediplomskom i diplomskom sveučilišnom Učiteljskom studiju, na kolegijima Uvod u statistiku i Funkcionalna matematika na Sveučilišnom prijediplomskom studiju Edukacijska rehabilitacija, na kolegiju Uvod u statistiku na Izvanrednom sveučilišnom prijediplomskom studiju Edukacijska rehabilitacija te nastavu na kolegiju Funkcionalne matematičke sposobnosti i vještine na Sveučilišnom prijediplomskom studiju Logopedija.

Niz godina radi kao suvoditeljica Male matematičke škole, izvanškolske aktivnosti za učenike četvrtih razreda osnovne škole s posebnim interesom za matematiku, koja se izvodi na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti.

Popis publikacija (poveznica na CroRIS) CroRIS Diana Moslavac Bičvić