Hrvatski tjedan volontiranja na FOOZOS-u, „Zajedno za bolje sutra – razmisli pa klikni“ #KlikZaSigurnost

Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Institut za promociju znanosti i edukacije najavljuju trodnevni program povodom nacionalne kampanje „Hrvatska volontira 2025.“, koja i ove godine okuplja tisuće volontera i volonterki diljem Hrvatske u promicanju društvene solidarnosti, međugeneracijske podrške i aktivnoga građanstva.

Od ponedjeljka, 19. do srijede, 21. svibnja 2025., Fakultet će biti domaćin niza javnih edukativnih i interaktivnih aktivnosti usmjerenih na izazove odgoja i obrazovanja u digitalnom vremenu, s posebnim naglaskom na mentalno zdravlje, digitalnu sigurnost i ulogu zajednice u zaštiti djece i mladih.

Program započinje u ponedjeljak, 19. svibnja 2025. u 11 sati u Svečanoj dvorani (P31) promocijom knjige Dvostruka igra – lažni profil autorice Rosie Kugli, koja psihološkom i angažiranom prozom otvara pitanja identiteta mladih u virtualnom prostoru. U programu sudjeluju autorica, prof. dr. sc. Tena Velki i dr. sc. Gordana LEsinger, izv. prof., a ulomke iz knjige interpretira prof. art. Mira Perić, u trajnom zvanju.

Istoga dana u 12:30 slijedi okrugli stol „Digitalno djetinjstvo – izazovi i odgovornost“ koji okuplja stručnjake iz područja obrazovanja, prava, zdravstva, sigurnosti i civilnoga društva. Rasprava će se baviti temama poput digitalne ovisnosti, cyberbullyinga, emocionalne isključenosti i društvene odgovornosti institucija. Sudjeluju sljedeći panelisti: Rosie Kugli, autorica knjige „Dvostruka igra – lažni profil“, prof. dr. sc. Tena Velki i dr. sc. Gordana Lesinger, izv. prof., Izabela Pleša, mag. educ. philol. croat., iz Udruge Kognitivna muza, te Robert Škorvaga, predstavnik Policijske uprave osječko-baranjske (projekt „Živim život bez nasilja“). Okrugli stol moderirat će Dora Dulemba, mag. prim. educ.

U utorak, 20. svibnja 2025., od 8 do 12 sati u Svečanoj dvorani (P31) održava se „nastavni dan“ naziva „Offline za bolje online – mladi, emocije i digitalni izazovi“. Studenti smjerova Rani i predškolski odgoj i obrazovanje te Učiteljski studij pripremili su šest tematskih radionica otvorenih za učenike, roditelje i širu javnost. Radionice se bave sljedećim ključnim pitanjima današnjice:

  • prekomjerno korištenje ekrana i digitalna ovisnost
  • prepoznavanje i prevencija vršnjačkoga nasilja
  • emocionalna isključenost i potreba za pripadanjem
  • razvoj empatije u digitalnom okruženju
  • utjecaj društvenih mreža na identitet djece i mladih
  • medijacija i rješavanje online sukoba.

Riječ je o edukativnom i osnažujućem susretu koji povezuje studente, buduće odgojno-obrazovne djelatnike, s obiteljima i zajednicom – u zajedničkoj misiji stvaranja zdravijega i sigurnijega okruženja za djecu.

Program završava u srijedu, 21. svibnja 2025., kada će se od 10 do 11 sati održati debata „Klik do konflikta: Jesu li odrasli zakazali u zaštiti mladih?“. Studentski timovi raspravljat će o odgovornosti odraslih – roditelja, nastavnika, institucija – u digitalnom odrastanju djece, uz sudjelovanje povjerenstva koje čine stručnjaci FOOZOS-a. Ova dinamična forma argumentirane rasprave potiče kritičko mišljenje, otvorenost za različita stajališta te uključivanje mladih u oblikovanje obrazovnoga i društvenoga prostora u kojem žive.

U sklopu edukativnih aktivnosti predstavlja se i virtualna izložba plakata pod nazivom „Pravila digitalnog bontona“, namijenjena djeci predškolske i rane školske dobi. Izložba donosi vizualno privlačne i edukativne prikaze pravila ponašanja u digitalnom okruženju, inspirirane domaćom i stranom dječjom literaturom te pjesmama koje na djeci primjeren način progovaraju o online kulturi, vršnjačkom nasilju i sigurnosti na internetu.

U vremenu kada djeca odrastaju okružena ekranima, algoritmima i digitalnim identitetima odrasli snose sve veću odgovornost za prepoznavanje i prevenciju rizičnih ponašanja. Ovaj trodnevni program nije samo formalni doprinos volontiranju – on je poziv na akciju, solidarnost i međugeneracijski dijalog.

Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti prepoznaje ključnu ulogu u oblikovanju budućih učitelja i odgojitelja – onih koji će biti prva linija podrške djetetu u fizičkom i digitalnom svijetu.

Pozivamo sve medije, roditelje, stručnjake, učenike i građane da nam se pridruže u obilježavanju Hrvatskog tjedna volontiranja i budu dio zajedničkog promišljanja – za bolje obrazovanje, zdravije djetinjstvo i odgovorniju budućnost.

Hrvatska volontira na FOOZOS-u