COST akcija – CA23105: Language plurality in Europe`s Changing Media Sphere (PLURILINGMEDIA)

Dana 9. prosinca 2024. godine prof. dr. sc. Emina Berbić Kolar imenovana je članicom radne skupine unutar COST (EUROPEAN COOPERATION IN SCIENCE AND TECHNOLOGY) akcije CA23105.

Naziv navedene COST akcije glasi Language plurality in Europe`s Changing Media Sphere (PLURILINGMEDIA). Trajanje COST akcije planirano je na razdoblje od četiri godine.

Cilj je ove COST akcije zaštita višejezičnosti Europe i povećanje višejezičnosti kao temeljnoga cilja Europske unije i Vijeća Europe u suglasju s rastućom dominacijom velikih jezika – prvenstveno engleskoga. Taj je izazov prisutan i u medijima koji se suočavaju s pojačanom globalnom konkurencijom i promjenama u trendovima potrošnje, ugrožavajući medijske prostore na nacionalnim jezicima, a još više na regionalnim i manjinskim jezicima.

PLURILINGMEDIA nastoji unaprijediti suradnju i donijeti koherentnost u područje europskih medija s gledišta višejezičnosti, potičući uključivanje znanstvenika iz srodnih disciplina te olakšavajući prijenos znanja između akademske zajednice i praktičara. To uključuje digitalne promjene koje utječu na potrošnju i pružanje medijskoga sadržaja, pružajući prilike i prijetnje novinarima te utječući na kreatore politika, edukatore i druge dionike.

PLURILINGMEDIA ima cilj uravnotežiti i unaprijediti znanstvenu literaturu o medijima na regionalnim i manjinskim jezicima, imajući na umu kontekst novoga vala digitalizacije te neprestano promjenjivih navika potrošnje. Ovaj novi val počinje se baviti promjenama u navikama publike među generacijama usklađivanjem institucionalnih i neinstitucionalnih stvaratelja sadržaja na istim platformama. Ti trendovi, koji su ubrzani i učvršćeni tijekom pandemije virusa COVID-19, dodatno su povećali pritisak na novinare i novinarstvo te dodatno istaknuli nedostatke zastarjeloga zakonodavstva iz 20. stoljeća.

Radna skupina 3 (WG3) VITALNOST JEZIKA usredotočit će se na međusobni odnos medija i vitalnosti jezika, razumijevanja kroz različita motrišta poput stjecanja, održavanja, revitalizacije i razvoja. Stoga je cilj ove radne skupine uravnotežiti znanje o ulozi specifičnih medijskih formata u stjecanju jezika u formalnom i neformalnom obrazovanju, njihovu utjecaju na vještine pismenosti na regionalnim ili manjinskim jezicima, njihovu utjecaju na svakodnevne jezične prakse korisnika te doprinosu razvijanjem korpusa. Cilj je rada ove skupine pluralističko razumijevanje postojanja različitih medija – uključujući najnovije formate društvenih mreža – oblikujući zajednicu u smislu postajanja i ostajanja govornika manjinskih jezika.

Konačno, uključivanjem različitih dionika, WG3 će identificirati najbolje prakse u korištenju medija u obrazovanju na regionalnim ili manjinskim jezicima i učiniti ih dostupnima u različitim oblicima. Osim toga, stvorit će se prostor za raspravu između obrazovnih i medijskih praktičara kako bi se identificirale potrebe prve skupine i kapaciteti druge skupine, uključujući i najnoviju tehnologiju.