Krug predavanja u Osijeku pod nazivom „Jezikom do kulture“

„Gradski govor i standard u sustavu okomite višejezičnosti


Obilježavajući 75. obljetnicu postojanja Hrvatskoga filološkog društva, Odjel za kulturu hrvatskoga jezika toga društva na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku nastavio je krug predavanja o kulturi hrvatskoga jezika pod nazivom Jezikom do kulture.

U tom je nizu šesta predavačica bila dr. sc. Ana Mikić Čolić, izvanredna profesorica iz Osijeka, koja je 22. travnja 2025. na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku održala predavanje pod naslovom Gradski govor i standard u sustavu okomite višejezičnosti.

Dr. sc. Ana Mikić Čolić izvanredna je profesorica na Odsjeku za hrvatski jezik i književnost Filozofskoga fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Svojim je znanstvenim interesom usmjerena tvorbi riječi u suvremenom hrvatskom jeziku te teorijama učenja i poučavanja hrvatskoga kao inoga jezika. U suautorstvu ili samostalno objavila je tridesetak izvornih znanstvenih radova u domaćim i inozemnim časopisima i zbornicima, devet uredničkih te dvije autorske knjige. Do sada je održala gostujuća predavanja u Wrocławu, Gdanjsku, Jeni, Londonu, Lisabonu, Brnu, Pragu i Rimu. Voditeljica je Doktorskoga studija Jezikoslovlje na Filozofskom fakultetu u Osijeku te glavna urednica časopisa Jezikoslovlje, koji je visoko rangiran među našim domaćim znanstvenim časopisima.

U svojem je izlaganju dr. sc. Ana Mikić Čolić, izv. prof., naglasila kako su najistaknutiji poticaji za nastanak gradskih govora učinkovita komunikacija i potreba članova govorne zajednice da jezičnim sredstvima afirmira svoj identitet te i tako potvrdi svoju pripadnost prostoru ili grupi. Gradski su govori urbani idiomi koji nastaju kao posljedica prelijevanja i prepletanja jezičnih pojava s nejezičnima uslijed nagloga rasta veličine i uloge gradova u suvremenom društvu. Prožimanjem regionalnih obilježja s elementima standardnoga jezika i pod utjecajem društvenih čimbenika nastaju govori u kojima se potiskuju manje prestižne ruralne osobine te ih zamjenjuju inovativne. Predavačica je pokazala kako prilagodba jezika potrebama urbane kulture najčešće podrazumijeva otvaranje prema utjecajima prestižnih stranih jezika te aktiviranje vlastitih izražajnih mogućnosti što pridonosi brzini i lakoći komunikacije.  

U svojem je predavanju dr. sc. Ana Mikić Čolić, izv. prof., na temelju korpusa koji je prikupljala terenskim istraživanjem, predstavila osobitosti osječkoga gradskoga govora na tvorbenoj i semantičkoj razini. Naglasak je bio na tvorbenim mehanizmima u nastanku leksika kojim se (pre)imenuju tipični gradski toposi.  

Ovo je bilo šesto predavanje u nizu, a organizirali su ga u suradnji Hrvatsko filološko društvo i osječki Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti.