Kraj travnja 2025. godine, točnije od 27. do 30. 4., zaposlenici Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, predvođeni dekanicom prof. dr. sc. Eminom Berbić Kolar, proveli su na stručnom putovanju u Bosni i Hercegovini. Bila je to prilika ne samo za susrete sa sustručnjacima s nekoliko visokoznanstvenih ustanova u Bosni i Hercegovini nego i za obilazak prirodnih, povijesnih i kulturnih znamenitosti toga kraja tijekom četiriju dana.
Prvoga dana putovanja zaposlenici su posjetili Mostar, gospodarsko, kulturno i prometno središte Hercegovine koje je danas i sveučilišni grad. U pratnji stručnoga vodiča razgledali su povijesnu jezgru toga najvećeg grada u Hercegovini – Stari most, Koski Mehmed-pašinu džamiju, Bazar Kujundžiluk te Tursku kuću. Prošetali su i Parkom Katarine Kosače, probali tradicionalne okuse toga kraja i istražili mostarske ulice koje vrve turistima iz cijeloga svijeta.
Dopodne drugoga dana putovanja – u ponedjeljak, 28. travnja 2025. godine – zaposlenici Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti proveli su na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru gdje ih je primio dekan Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Dražen Barbarić s prof. dr. sc. Senkom Marinčić, prodekanicom za nastavu, dr. sc. Jelenom Jurčić, doc., prodekanicom za međunarodnu suradnju, i dr. sc. Markom Odakom, izv. prof., prodekanom za znanost. Tom su prilikom dekan Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Dražen Barbarić i dekanica Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Emina Berbić Kolar potpisali Sporazum o akademskoj, znanstvenoj i stručnoj suradnji koja se planira ostvariti, među ostalim, razmjenom nastavnoga, nenastavnoga i istraživačkoga osoblja, izradom i realizacijom zajedničkih studijskih programa na prijediplomskom, diplomskom i poslijediplomskom studiju te organiziranjem seminara, radionica, konferencija i drugih znanstvenih i stručnih susreta.
Zaposlenici FOOZOS-a uputili su se potom u Rodoč, u Muzej moderne umjetnosti Sveučilišta u Mostaru, nekadašnju Sveučilišnu galeriju, koji je svečano otvoren 26. siječnja 2024. godine. Ondje ih je dočekao Vladimir Filipović, kustos Muzeja, koji im je predstavio izložbu Zbirka umjetnina Matice hrvatske kojom je, tek nekoliko dana prije (u četvrtak, 24. travnja 2025. godine) otvoreno Mostarsko proljeće 2025. – XXVII. Dani Matice hrvatske Mostar.
Okrijepljeni duhom i tijelom, zaposlenici FOOZOS-a napustili su Mostar i uputili se prema Blagaju gdje su posjetili Vrelo Bune, moćni izvor rijeke Bune koji se nalazi ispod 200 metara visoke stijene. Obišli su i Blagajsku tekiju, mistični derviški samostan iz 16. stoljeća koji je smješten na samom izvoru rijeke Bune.
Istoga su poslijepodneva, na putu do Sarajeva, posjetili i Vrelo Bosne, jedno od najljepših prirodnih bisera Bosne i Hercegovine. Šetnja alejama platana i uživanje u netaknutoj prirodi uz kristalno čiste izvore rijeke Bosne istovremeno su bili nadahnjujući i umirujući. Večer su proveli u šetnji sarajevskim središtem uživajući u atmosferi staroga dijela grada.
U utorak, 29. travnja 2025. godine, zaposlenici Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti posjetili su Pedagoški fakultet Univerziteta u Sarajevu gdje ih je uime prof. dr. sc. Daniela Maleča, dekana, primila prof. dr. sc. Mirela Omerović, prodekanica za nastavu i studentska pitanja Pedagoškoga fakulteta, s nekoliko drugih zaposlenika. U listopadu 2024. godine prof. dr. sc. Mirela Omerović, dr. sc. Jasmina Bećirović Karabegović, izv. prof., i dr. sc. Esad Kadušić, doc., s Pedagoškoga fakulteta Univerziteta u Sarajevu, posjetili su FOOZOS, kada su s dekanicom prof. dr. sc. Eminom Berbić Kolar i potpisali Sporazum o suradnji, kao i o organizacijskim aktivnostima Međunarodne znanstveno-stručne konferencije KOMPAS, stoga je ovo bila izvrsna prilika da se suradnja potvrdi i da se dogovore nove zajedničke aktivnosti.
Zaposlenici FOOZOS-a prošetali su zatim središnjim dijelom Sarajeva te posjetili mnoge znamenitosti kao što su Gradska vijećnica, Inat kuća, Kazandžijska ulica, Baščaršija i Sebilj, Gazi Husrev-begova džamija. Posjetili su i katedralu Srca Isusova, Saborni hram Rođenja Presvete Bogorodice i tržnicu Markale.
U srijedu, 30. travnja 2025. godine, putovanje prema Osijeku obogatili su posjeti dvama franjevačkim samostanima. Prvo je stajalište bilo u Kraljevoj Sutjesci, danas selu nedaleko od Kaknja u čijoj se blizini nalaze ruševine srednjovjekovnoga grada Bobovca. U Kraljevoj su Sutjesci posjetili franjevački samostan s crkvom sv. Ivana Krstitelja. Samostanski arhiv, muzej i knjižnicu obogaćuje, među ostalim, više od 11 000 knjiga, tridesetak inkunabula (31) i druge vrjednote. U blizini je i džamija sultana Mehmeda II. (el-Fatiha) izgrađena 1463. godine koja se ubraja među najstarije džamije u Bosni i Hercegovini.
Prije odlaska iz Bosne i Hercegovine zaposlenici FOOZOS-a u Tolisi su (Općina Orašje) posjetili samostan i župu Uznesenja Blažene Djevice Marije, to jest Muzej Franjevačkoga samostana Tolisa „Vrata Bosne“, jedan od najvažnijih muzeja u tome području koji čuva vrlo vrijedno kulturno i umjetničko blago, etnografske zbirke, rukopise, stare knjige (oko 10 000 svezaka) i umjetničke eksponate. Ondje ih je dočekao te crkvom i Muzejom proveo gospodin Jozo Jezerčić, voditelj Muzeja.
Nakon četiri uistinu bogata i sadržajna dana zaposlenici FOOZOS-a u predvečernjim satima vratili su se u Osijek osnaženi novim susretima i suradnjama, noseći uspomene na ljepote gradova i sela koje su posjetili, kao i krajeva kojima su prošli.







Fotografije: Petra Bučević