Predsjednica katedre:
Ime i prezime |
dr. sc. Rahaela Varga |
Zvanje |
Docentica |
|
|
Broj ureda |
63 |
Istraživački interesi |
odgoj i obrazovanje, kompetencije učitelja, učenika i ravnatelja, cjeloživotno učenje, nastava |
|
Doktorirala pedagogiju na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Zaposlena kao docentica na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Izvodi nastavu pedagoških i didaktičkih kolegija na Integriranom preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom Učiteljskom studiju, Sveučilišnom preddiplomskom studiju Ranoga i predškolskog odgoja i obrazovanja (FOOZ), Sveučilišnom diplomskom studiju Ranoga i predškolskog odgoja i obrazovanja (FOOZ), Diplomskom sveučilišnom studiju Kemija (Odjel za kemiju), Diplomskom sveučilišnom studiju Matematika i informatika (Odjel za matematiku), Diplomskom sveučilišnom studiju Fizika i informatika (Odjel za fiziku) te na Pedagoško-psihološko i didaktičko-metodičkoj izobrazbi (FOOZ). Suradnica je na projektima: Kompetencijski standardi nastavnika, pedagoga i mentora (2019 – 2021); Ravnatelj: profesija i kvalifikacija, a ne funkcija (2015 – 2016); Potreba promjene položaja učenika u nastavi i izvan nje (2009 – 2014). Recenzentica je časopisa Život i škola, Revija za socijalnu politiku, Međunarodni časopis za inovacije u poučavanju i učenju (International Journal of Innovation in Teaching and Learning), Međunarodni časopis za obrazovanje na daljinu i e-učenje (International Journal of Distance Education and E-Learning). Redovito sudjeluje na znanstvenim konferencijama u zemlji i inozemstvu, suautorica je dvaju sveučilišnih udžbenika i preko dvadeset znanstvenih i stručnih članaka. Na studijskim putovanjima posjetila je škole u Ujedinjenom Kraljevstvu i Finskoj. Sudjelovala je u međunarodnoj UNESCO ljetnoj školi u Poljskoj na temu Ponovna prilagodba i integracija - problemi djece izbjeglica (Program CEEPUS). Od stranih jezika govori engleski i njemački. |
Popis publikacija (poveznica na CROSBI) |
Članovi Katedre:
Ime i prezime |
dr. sc. Vesnica Mlinarević |
Zvanje |
Redovita profesorica |
|
|
Broj ureda |
38 |
Istraživački interesi |
kultura škole, kurikulum, slobodno vrijeme djece i mladih, poremećaji u ponašanju učenika, rani i predškolski odgoj i obrazovanje |
|
Diplomirala je na Pedagoškom fakultetu u Osijeku na studiju predškolskog odgoja i studiju pedagogije te stekla dva zvanja, odgojitelja i profesora pedagogije. Magistrirala je 2004. a doktorirala 2006. u području društvenih znanosti, polje pedagogije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu s temom Slobodno vrijeme kao prediktor poremećaja u ponašanju učenika. Radila je u Centru za predškolski odgoj Osijek, Agenciji za odgoj i obrazovanje kao savjetnica, kao vanjska suradnica na Pedagoškom fakultetu, a 2001. stalno se zapošljava kao predavač na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti, tadašnjoj Visokoj učiteljskoj školi. Od 2006. je docentica, 2012. je izabrana u zvanje izvanredne profesorice, a 2017. u zvanje redovite profesorice. Predaje kolegije Pedagogija, Obiteljski odgoj i suradnja s roditeljima, Vođenje odgojno-obrazovne ustanove, Izvannastavne aktivnosti u školskom kurikulumu, Nastavna komunikacija i Integrirani predškolski kurikulum I. Od 2013. predaje na Poslijediplomskom sveučilišnom studiju Pedagogija i kultura suvremene škole na Filozofskom fakultetu u Osijeku, a od 2016. na Poslijediplomskom doktorskom studiju Kvaliteta u odgoju i obrazovanju na Sveučilištu u Zadru. Bila je predsjednica povjerenstva za osiguranje i unaprjeđivanje kvalitete visokog obrazovanja te stekla certifikat za osiguranje kvalitete u visokoškolskim ustanovama ISO standard 9001. Predsjednica je povjerenstva za polaganje stručnih ispita odgojitelja i pedagoga u predškolskim ustanovama za područje pet slavonskih Županija od 2008. Bila je sudionica Projekta “Program psihosocijalne pomoći prognanoj djeci u Republici Hrvatskoj, 1998. godine i radila kao savjetnica na mirnoj reintegraciji hrvatskog Podunavlja u odgojno-obrazovni sustav Republike Hrvatske u Vukovaru i Baranji. Bila je suradnica na trima znanstvenim projektima Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, vodila je međunarodni IPA projekt RO-ufos-luna-MI, Improvement of Position of Roma Children in Education in Baranja Region i bila suradnica na projektu K2 Erasmus + ''Pacemaking the education and employment: answers to new challenges and opportunities'. BilajevoditeljicanadislociranompreddiplomskomstudijupredškolskogodgojauVukovaruod 2003. do 2006., voditeljica Odsjeka za društvene znanosti akademske 2006./2007, prodekanica za stručno-razvojne poslove od 2009. do 2010. i prodekanica za nastavu od 2010. do 2018. Autorica i suautorica je 2 znanstvene monografije, 4 poglavlja u knjizi, suurednica 4 zbornika radova sa znanstvenih konferencija, 80 - tak znanstvenih i stručnih radova iz pedagogije te je bila članica ili predsjednica 14 znanstvenih skupova. Članica je Sveučilišnog savjeta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Predsjednica upravnog odbora Gradske i sveučilišne knjižnice u Osijeku te članica Matice hrvatske i međunarodne udruge Association fot Teacher Education in Europe. |
Popis publikacija (poveznica na CROSBI) |
Općenito o katedri:
Katedra za pedagogiju djeluje u okviru Odsjeka za pedagogiju, povijest i filozofiju s ciljem unaprjeđenja kvalitete odgoja i obrazovanja na svim razinama odgojno-obrazovnog sustava. Stoga su aktivnosti članova Katedre usmjerene na cjeloživotno učenje pedagoških profesionalaca - posebice učitelja, nastavnika i odgojitelja te ostalih zaposlenika u sustavu obrazovanja i znanosti. U tu svrhu ostvaruju suradnju s mnogim ustanovama u Republici Hrvatskoj i izvan nje.
U okviru Katedre osmišljen je program cjeloživotnog obrazovanja stručnjaka nenastavničkih profila u osnovnom i srednjem obrazovanju (Pedagoško-psihološka i didaktičko metodička izobrazba, Modul A – link www.foozos.hr/PPDMI te visokoškolskih nastavnika (Pedagoško-psihološka i didaktičko metodička izobrazba,Modul B– link www.foozos.hr/PPDMI), a koji se kontinuirano izvodi.
Od 2018. djeluje Centar za karijerni razvoj studenata Fakulteta za odgoj i obrazovanje(https://www.foozos.hr/ustrojbene-jedinice-fakulteta/centri/centar-za-karijerni-razvoj-studenata)
Članovi se redovito usavršavaju aktivno sudjelujući na prestižnim domaćim i inozemnim konferencijama (Kina, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo, Mađarska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Italija, Srbija), studijskim putovanjima (Finska, Ujedinjeno Kraljevstvo) i ljetnim školama (Ujedinjeno Kraljevstvo, Poljska).
Sudjelovanja na recentnim projektima:
2020.- u tijeku: projekt Hrvatske zaklade za znanost: „Modeli odgovora na odgojno-obrazovne potrebe djece izložene riziku socijalne isključenosti u ustanovama ranog i predškolskog odgoja odgoja i obrazovanja (MORENEC)“ IP-2019-04-2011; nositelj Učiteljski fakultet u Zagrebu, FOOZOS je partner na projektu.
2020. – 2021. projekt Unaprjeđivanje inkluzivnosti inicijalnog obrazovanja odgojitelja djece rane i predškolske dobi, naručitelj Ured UNICEF-a za Hrvatsku, nositelj Učiteljski fakultet u Zagrebu, FOOZOS je partner na projektu.
2019. - 2021. projekt Kompetencijski standardi nastavnika, pedagoga i mentora (UP.03.1.1.03.0056) sufinancira Europski socijalni fond, a provodi Sveučilište u Zadru u partnerstvu s Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta u Osijeku, Filozofskim fakultetima u Osijeku, Splitu Rijeci i Zagrebu, Prirodoslovno-matematičkim fakultetom u Zagrebu te MORH-om.
2018. – 2021. – projekt Internacionalni studijski program Konstrukcije otporne na izvanredna djelovanja – Resilient Structures – InterStruct, nositelj projekta Građevinski i arhitektonski fakultet u Osijeku, a FOOZOS je partner na projektu. Projekt je financiran sredstvima Europske komisije (UP.03.1.1.02.0028).
2018. - 2020. projekt Subjektivna dobrobit djece u Hrvatskoj (Studijski centar socijalnoga rada, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s UNICEF uredom za Hrvatsku).
2018. -2019. projekt DOBRO: Doprinos boljitku rane intervencije putem društveno korisnog učenja u Gradu Zagrebu i Brodsko-posavskoj županiji, FOOZOS je partner, financijer je Europska komisija (UP.04.2.1.02.0078).
2017. - 2018. znanstveno istraživački projekt I tata je važan Dječje osječke kreativne kućice DOKKICA na kojoj je FOOZOS partner, a financira ga Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku (519-05-2-3-1/3-18-3).
2016. - 2018. projekt Safer Internet Centre Croatia: Making internet a good and safe place, nositelj Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, FOOZOS partner na projektu, financijer je Europska komisija (2015-HR-IA-0013).
2016. - 2018. projekt 116 000 Hotline for Missing Children Croatia nositelj Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, FOOZOS partner na projektu, financijer je Europska komisija (JUST/2015/RDAP/AG/0116/8830).
2015. - 2016. projekt Ravnatelj: profesija i kvalifikacija, a ne funkcija (HR.3.1.15-0040) sufinancira Europski socijalni fond, a provodi Sveučilište u Zadru u partnerstvu s Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta u Osijeku, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
2015. - 2016. sveučilišni znanstveno-istraživački projekt „Promjena paradigme poučavanja u ranom djetinjstvu: konstruktivizam i razvojni pristup vs. biheviorističke strategije“ INGI-2015-29; nositelj FOOZOS.
2013.– 2015. znanstveno-istraživački projekt Unaprjeđenje položaja djece Roma u odgoju i obrazovanju u Baranji, FOOZOS je nositelj projekta, a financiran je iz sredstava Europske komisije (IPA4.1.2.2.02.01.c31).2009.- 2014. projekt Razvoj stvaralaštva u cjeloživotnoj edukaciji učitelja (245-1221170-1063) financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske.
2007. - 2014. projekt Potreba novog položaja učenika u nastavi i izvan nastave (245-1221170-1041) financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske.
Organizacija međunarodnih i domaćih konferencija:
• Obrazovanje za interkulturalizam (2009, 2010, 2015, 2020) Education for interculturalism
• Didaktički izazovi (2012, 2016, 2019) Didactic challenges
• Tematska ECHA konferencija (2019) Echathematic 2019
• 4. Međimurski filološki i pedagoški dani (2019) Medunarodni znanstveni skup 4 medimurski filoloski i pedagoski dani
• Šesti međunarodni simpozij glazbenih pedagoga (2019) Šesti medunarodni simpozij glazbenih pedagoga
• Digitalna sigurnost i privatnost (2018) Znanstveno strucni skup digitalna sigurnost i privatnost
Uređivanje časopisa:
Život i škola: časopis za teoriju i praksu odgoja i obrazovanja Život i škola